притисни ентер »

Ауди останува верен на дизел моторите
Ауди останува верен на дизел моторите

Ауди останува верен на дизел моторите

Новиот SQ5 TDI има 3.0 мотор со 347 Кс и 700 Нм , кој во хибрисна верзија со 48 волтна варијанта со електричен компресор, има импозантна сила. Се појави во зелена , еколошка боја , што е порака од производителот дека возилото гио задоволува сите стандарди за издувните гасови. Овој нов производ на Ауди достигнува брзина од 0-100км/час за 5,1 секунди

Audi SQ5 TDI со 347 КС и 700 Nm доаѓа на лето

Audi SQ5 TDI со 347 КС и 700 Nm доаѓа на лето

Audi објави дека новото SQ5 TDI ќе биде лансирано на европскиот пазар во летото оваа година, а неговите сопственици ќе можат да се потпрат на максимална моќност од 347 коњски сили и импресивен максимален вртежен момент од 700 Nm Audi SQ5 TDI е опремен со 3.0 агрегат во V облик, со шест цилиндричен турбо дизел кој е комбиниран со MHT (mild hybrid technology,

Премиера: Audi SQ5 TDI – 347 коњски сили, 700 Nm и електричен турбо-компресор!

Премиера: Audi SQ5 TDI – 347 коњски сили, 700 Nm и електричен турбо-компресор!

Со новиот SQ5, Audi сака да ги привлече оние кои сакаат врвни перформанси, но и економичност која ја асоцираме со турбодизел моторите. Под поклопецот на SQ5 TDI се крие 3-литарскиот V6 TDI во комбинација со „лајт“ хибриден систем и електричен турбокомпресор. Електричниот турбокомпресор за прв пат се појави кај SQ7, а сега ќе се нуди и кај SQ5. Неговата

Дизелот не е мртов: Audi SQ5 TDI го докажа тоа

Дизелот не е мртов: Audi SQ5 TDI го докажа тоа

Иако дизелот во последните неколку години се бори со тешки критики и често го бие лош глас, овој вид на погон и понатаму е актуелен кај производителите, посебно кај европските компании. Една од нив е Audi, која неодамна го претстави моделот SQ5 TDI. Продажбата на автомобили со дизелски погон на територијата на Европа падна за 30%, но тоа не беше доволно