притисни ентер »

Албанија: Уапсени 16 опозиционери, демонстранти го блокирале конвојот на премиерот Рама
Албанија: Уапсени 16 опозиционери, демонстранти го блокирале конвојот на премиерот Рама

Албанија: Уапсени 16 опозиционери, демонстранти го блокирале конвојот на премиерот Рама

Албанската опозиција уапси денес 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Перенџас, под обвинение дека го блокирале сообраќајот и ја спречувале изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Како што пренесуваат албанските медиуми, четворица функционери на Демократската партија, двајца локални

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање и спречување на изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Четворица функционери од Демократската партија, двајца локални лидери и двајца генерални секретари, поранешен пратеник на Демократската

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање и спречување на изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Четворица функционери од Демократската партија, двајца локални лидери и двајца генерални секретари, поранешен пратеник на Демократската

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање и спречување на изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Четворица функционери од Демократската партија, двајца локални лидери и двајца генерални секретари, поранешен пратеник на Демократската

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање и спречување на изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Четворица функционери од Демократската партија, двајца локални лидери и двајца генерални секретари, поранешен пратеник на Демократската

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Уапсени опозициски функционери и симпатизери во Албанија

Албанската полиција уапсила 16 претставници и симпатизери на опозициската Демократска партија во албанскиот град Пјеренџас. Тие се товарат за блокирање и спречување на изборната кампања на владејачката Социјалистичка партија. Четворица функционери од Демократската партија, двајца локални лидери и двајца генерални секретари, поранешен пратеник на Демократската

Нападнато возилото на албанскиот премиер Еди Рама

Нападнато возилото на албанскиот премиер Еди Рама

Група демонстранти се обидоа да го блокираат патот Елбасан – Либражд во источна Албанија, а било нападнато и возилото на албанскиот премиер Еди Рама. Демонстрантите фрлале со шишиња и тврди предмети, но за среќа, премиерот не бил повреден, пренесуваа албанските агенции. Полицијата приведе седум лица поради насилство на протестот.

Нападнато возилото на Еди Рама

Нападнато возилото на Еди Рама

Група луѓе се обиде да го блокира националниот пат Елбасан – Либражд во Албанија, при што било нападнато и возилото на албанскиот премиер Еди Рама. Демонстрантите рлале со тврди предмети и со пиротехнички средства, пренесува Телеграфи. Полицијата во Албанија денеска соопшти дека се приведени седум лица поради нелегалниот протест.

Напад врз возилото во кое бил Еди Рама

Напад врз возилото во кое бил Еди Рама

Група луѓе се обидоа да го блокираат патот Елбасан – Либражд во источна Албанија, а било нападнато и возилото на албанскиот премиер Еди Рама. Тоа било гаѓано со шишиња и тврди предмети, но за сраќа, премиерот не бил повреден, пренесува Телеграфи . Поради нелегалниот протест, се приведени седум лица кои се наоѓаат на сослушување во полиција.

Регионални лидери на опозицијата уапсени за блокирање на конвојот на Рама

Регионални лидери на опозицијата уапсени за блокирање на конвојот на Рама

Полицијата уапси претставници и поддржувачи на опозициската Демократска партија (ПД) минатата ноќ во Пјеренџас, 16 други се уапсени, а подоцна и пуштени под истрага. Четири лидери на ПД во Либражд и Преренјас (двајца партиски лидери и двајца генерални секретари), поранешен пратеник на ПД и три поддржувачи на ПД беа уапсени под обвинение за нелегално