притисни ентер »

На Надал не му е дозволено да настапи на Олимписките игри, ќе се повтори ли случајот со Федерер?!
На Надал не му е дозволено да настапи на Олимписките игри, ќе се повтори ли случајот со Федерер?!

На Надал не му е дозволено да настапи на Олимписките игри, ќе се повтори ли случајот со Федерер?!

Според сегашните правила на Светската тениска федерација (ИТФ), Шпанецот Рафаел Надал нема да може да настапи на Олимписките игри во Париз. Имено, правилата наложуваат дека тенисерот мора да игра за репрезентацијата на Дејвис купот најмалку еднаш во текот на две години пред Игрите. Надал не го стори тоа, ниту ќе има шанса до крајот на сезоната бидејќи

Ѓоковиќ ќе мора да помине преку Надал до олимпиското злато

Ѓоковиќ ќе мора да помине преку Надал до олимпиското злато

epa10408119 Rafael Nadal of Spain in action during his Men's Singles 1st Round match against Jack Draper of Britain during the 2023 Australian Open tennis tournament at Melbourne Park in Melbourne, Australia, 16 January 2023. EPA-EFE/JOEL CARRETT AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT Шпанскиот тенисер Рафаел Надал не ги исполнува основните услови за настап

Надал може да се опушти, еве зошто треба добие дозвола да игра на ОИ

Надал може да се опушти, еве зошто треба добие дозвола да игра на ОИ

Рафаел Надал се подготвува за последната сезона во својата кариера. Тој по 2024 ќе се повлече од тенисот, па во неа сака да одигра што е можно повеќе турнири. Така, Шпанецот сака да биде дел и од Олимписките игри, иако нема право за тоа. <<< - ПОВРЗАНО - Надал сака да игра на ОИ, но нема право – па ќе користи „Федерер рецепт“? Поради тоа што нема настапи

Септември при крај, власта се уште нема ниту решение ниту одговор за барањата на пензионерите

Септември при крај, власта се уште нема ниту решение ниту одговор за барањата на пензионерите

Очекуваме наскоро да има конкретни предлози од работната група и тие ќе бидат проследени до владата, изјави министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска за време на денешниот престој во Битола, а во врска со барањето на пензионерите за повисоки пензии. Работната група формирана од Vладата редовно заседава, рече Тренчевска, се разговара

Рафа Надал ја доби најдобрата можна вест, ова го чекаа неговите навивачи

Рафа Надал ја доби најдобрата можна вест, ова го чекаа неговите навивачи

Рафа Надал ја доби најдобрата можна вест, ова го чекаа неговите навивачи Коминовски Фидан Пред 3 минути фото: EPA-EFE/ANDY RAIN Шпанскиот тенисер не игра од јануари поради повреда, а Рафаел Надал би можел да настапи на следните Летни олимписки игри следната година и покрај тоа што не ги исполнува условите за учество. Добиј ги најважните вести, бесплатно

Тренчевска: Барањата на пензионерите се разгледуваат едно по едно, наскоро ќе има конкретни предлози

Тренчевска: Барањата на пензионерите се разгледуваат едно по едно, наскоро ќе има конкретни предлози

Фото: Влада Очекуваме наскоро да има конкретни предлози од работната група и тие ќе бидат проследени до владата, изјави министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска за време на денешниот престој во Битола, а во врска со барањето на пензионерите за повисоки пензии. Работната група формирана од Владата редовно заседава, рече Тренчевска,

Тренчевска: Наскоро ќе има конкретни предлози од работната група за барањата на пензионерите

Тренчевска: Наскоро ќе има конкретни предлози од работната група за барањата на пензионерите

Очекуваме наскоро да има конкретни предлози од работната група и тие ќе бидат проследени до владата, изјави министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска за време на денешниот престој во Битола, а во врска со барањето на пензионерите за повисоки пензии. Работната група формирана од Vладата редовно заседава, рече Тренчевска, се разговара

Надал нема право да игра на ЛОИ, но прави се за да го промени правилото

Надал нема право да игра на ЛОИ, но прави се за да го промени правилото

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал, нема да може да настапи на Олимписките игри во Париз. Правилата на Светската тениска федерација (ИТФ) се јасни и велат дека тенисерот мора да игра за репрезентацијата на Дејвис купот најмалку еднаш во текот на две години пред Игрите. Шпанецот не го направи тоа, ниту ќе има шанса до крајот на сезоната, како поради повредата,