притисни ентер »

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

Нашите кошаркари полека фаќаат залет пред стартот на квалификациските дуели против Естонија (20.02) на домашен терен и против Русија во Перм три дена подоцна. Веќе е добро познато дека во овој циклус влегуваме со релативно променет состав, предводникот на македонската репрезентација, Александар Тодоров одлучи дека е време за подмладување. Па токму

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

Нашите кошаркари полека фаќаат залет пред стартот на квалификациските дуели против Естонија (20.02) на домашен терен и против Русија во Перм три дена подоцна. Веќе е добро познато дека во овој циклус влегуваме со релативно променет состав, предводникот на македонската репрезентација, Александар Тодоров одлучи дека е време за подмладување. Па токму

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

За Естонија оваа Македонија ќе биде вистинска енигма

Нашите кошаркари полека фаќаат залет пред стартот на квалификациските дуели против Естонија (20.02) на домашен терен и против Русија во Перм три дена подоцна. Веќе е добро познато дека во овој циклус влегуваме со релативно променет состав, предводникот на македонската репрезентација, Александар Тодоров одлучи дека е време за подмладување. Па токму

Двократниот македонски првак ја покажа хуманата страна и потенцира дека подмладената Македонија има шанси во евроквалификациите

Двократниот македонски првак ја покажа хуманата страна и потенцира дека подмладената Македонија има шанси во евроквалификациите

Златко Гоцевски состави добротворен тикет со потенцијална добивка од 1.400 евра Кошаркарската репрезентација на Македонија овој месец ќе одигра два квалификациски дуели за Евробаскетот 2021, а како први предизвици се селекциите на Естонија и Русија. Во таква ситуација, ја искористивме приликата да разговараме со двократниот македонски првак со Струмица

Капитенот Војдан Стојановски верува а дека можеме до победа против Естонците

Капитенот Војдан Стојановски верува а дека можеме до победа против Естонците

Македонските кошаркари вчера ги започнаа подготовките за евро-квалификациите . Капитенот Војдан Стојановски верува дека новиот циклус можеме да го започнеме со победа. Прв противник на нашите кошаркари во квалификациите за Европското првенство 2021 година, ќе биде селекцијата на Естонија, која ни е стар должник. Имено, Естонците ни нанесоа двата порази

Марко нема клуб, ама ја има довербата на селекторот

Марко нема клуб, ама ја има довербата на селекторот

Во новата македонска селекција, предводена од Александар Тодоров има тројца од славната „генерација 2011“ која го освои четвртото место на Европското првенство во Литванија. Покрај браќата Стојановски, тука е и Марко Симоновски кој пред неколку месеци си замина од МЗТ Скопје и моментно е без клуб. И покрај тоа Тодоров одлучи да го повика во репрезентацијата

Тодоров: Симоновски е играч со кој сум работел, во него имам голема доверба

Тодоров: Симоновски е играч со кој сум работел, во него имам голема доверба

Новиот селектор на Македонија, Александар Тодоров пред неколку дена го објави списокот на кошаркари за претстојните квалификациски дуели со Естонија и Русија, а меѓу 15-те кошаркари место имаше и за Марко Симоновски. Тодоров стои цврсто зад својата одлука да верува во Симоновски, без оглед на фактот дека овој кошаркар веќе неколку месеци е без клупски

Одбраната е клучен аспект за успех

Одбраната е клучен аспект за успех

Од првиот тренинг на репрезентацијата под водство на Тодоров Фото: Игор Бансколиев Естонија е шутерска селекција со 4-5 ниски играчи, па просекот од три поени ќе има големо значење. Треба да ни биде јасно и тоа дека една победа нема да нѐ однесе на ЕП, туку потребна ни е една победа повеќе од Естонија во вкупниот збир, вели македонскиот селектор Александар

Симоновски: Тренирав напорно иако сум без клуб, ќе дадам се за Македонија

Симоновски: Тренирав напорно иако сум без клуб, ќе дадам се за Македонија

Марко Симоновски низ кариерата решил многу натпревари со прецизни удари од далечина, токму затоа селекторот Александар Тодоров му изрази доверба на поранешниот член на МЗТ Скопје иако тој веќе неколку месеци е без клупски ангажман. Крилниот кошаркар е мотивиран на вистински начин да возврати, помагајќи нашиот национален тим со триумф над Естонија да