притисни ентер »

Нова тура снег од понеделник
Нова тура снег од понеделник

Нова тура снег од понеделник

Суво, но многу студено време викендов во Македонија. Минималните температури на одредени места повторно ќе се спуштат и под -15 степени, додека максималните на повеќе места ќе бидатг околу па и под нулата. Под влијание на  влажен бран во понеделник ќе имаме нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет со што ќе дојде до понатамошно зголемување

Минус 15 на Попова Шапка, во Маврово речиси метар снег

Минус 15 на Попова Шапка, во Маврово речиси метар снег

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15  степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и  Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и  Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 Охрид и Демир Капија, -6 Пожаране, Тополчани, Битола, Ѓуриште, Виница и Дебар, -5 Тетово, Прилеп и Скопје-Петровец,

Времето денеска – 12.јануари 2019

Времето денеска – 12.јануари 2019

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието. Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура

Во Маврово 87 сантиметри снег

Во Маврово 87 сантиметри снег

Најниска температура во Македонија изутрина во седум часот е измерена на Попова Шапка, каде се регистрирани -15  степени. Минис 13 степени се измерени во Берово, -10 Штип и  Крушево, -9 Маврово, Лазарополе и  Струмица, -8 Крива Паланка Паланка, -7 Охрид и Демир Капија, -6 Пожаране, Тополчани, Битола, Ѓуриште, Виница и Дебар, -5 Тетово, Прилеп и Скопје-Петровец,

Снегот и студот продолжуваат и следната недела

Снегот и студот продолжуваат и следната недела

Најмногу снег има во Маврово, каде висината на снежната покривка изнесува 87 сантиметри, по што следат Пожаране со 49, Лазароиполе со 48, Попова Шапка со 47. Повеќе од 200 автомобили повеќе од 4 часа останаа заглавени на патниот правец Дебар -Маврово во близина на манастирот Св. Јован Бигорски, а целосно отсечени беа и селата Брест, Танушевци и Малино,

И максималната под нула

И максималната под нула

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието. Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура

Студен викенд: Снег од понеделник!

Студен викенд: Снег од понеделник!

За време на викендот кој следува ќе биде претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено Сабота ќе биде ден како „измислен“ за претстој на повисоките места. Таму ќе има сончево време, а идилата наоколу ќе биде дополнување на уживањето. Низ котлините наутро ќе има услови за локална појава на ниска обланост и магла. Но, и доколку се формира оваа

Студ ја окова Македонија – доаѓа нова промена на времето

Студ ја окова Македонија – доаѓа нова промена на времето

За време на викендот времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури и со услови за магла по котлините, особено во недела. Во недела попладне облачноста ќе се зголемува, а во понеделник во текот на денот ќе има нови врнежи од снег со слаб до умерен интензитет. Во вторник ќе дува умерен до засилен северен ветер.

Доаѓа нова тура снежни врнежи и силен студен ветер – промена со температурите

Доаѓа нова тура снежни врнежи и силен студен ветер – промена со температурите

Денес ќе имаме претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено, минималните температури понекаде повторно ќе се спуштат и под -15 степени додека максималните на повеќе места ќе бидат околу па и под нулата. Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието

Викендов многу ниски утрински температури

Викендов многу ниски утрински температури

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерна облачност. Ќе дува умерен северозападен ветер, најизразен во долниот тек на Поварадарието. Утринската температура ќе се движи од минус 14 до минус шест, а дневната од минус пет до три степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и умерен северен ветер. Утринската температура