притисни ентер »

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар
АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар

Тунис е последниот полуфиналист на Африканскиот куп на нации, откако со 3:0 го победи Мадагаскар, најпријатното изненадување на континенталниот шампионат во Египет. Мадагаскар, репрезентацијата која досега се немаше квалификувано ниту на африканскиот шампионат, ниту на Светските првенства, сензационално го елиминираше ДР Конго во четврт-финалето, но

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар

АФЦОН: Тунис стави крај на „бајката“ на Мадагаскар

Тунис е последниот полуфиналист на Африканскиот куп на нации, откако со 3:0 го победи Мадагаскар, најпријатното изненадување на континенталниот шампионат во Египет. Мадагаскар, репрезентацијата која досега се немаше квалификувано ниту на африканскиот шампионат, ниту на Светските првенства, сензационално го елиминираше ДР Конго во четврт-финалето, но

Мадагаскар недораснат, Жирес го одведе Тунис во полуфиналето на КАН

Мадагаскар недораснат, Жирес го одведе Тунис во полуфиналето на КАН

Алан Жирес и Тунис се последни патници во полуфиналето на Купот на Африкански нации во Египет , откако во четвртото четвртфинале лесно го совладаа изненадувањето на натпреварувањето Мадагаскар со 3-0 (0-0). madagaskar-tunis-2.jpg Ако го првиот дел се изнапромашија, „белите“ во продолжението ги искористија сите шанси кои им се укажаа. Саси во 52. минута

Алжир и Тунис во полуфиналето на шампионатот на Африка

Алжир и Тунис во полуфиналето на шампионатот на Африка

По репрезентациите на Нигерија и Сенегал, пласман во полуфиналето од африканскиот Куп на нациите кој се одржува во Египет, изборија и фудбалските селекции на Тунис и Алжир. Тунис во четвртфиналниот дуел со 3:0 ги победи најпријатното изненадување на првенството, селекцијата на Мадагаскар, додека Алжир по подоброто изведување на пеналите со 4:3 го елиминираше

Куп на африкански нации: Алжир и Тунис го комплетираа полуфиналниот квартет

Куп на африкански нации: Алжир и Тунис го комплетираа полуфиналниот квартет

Фото: cafonline.com Алжир и Тунис се последни полуфиналисти на Купот на африкански нации (КАН). Алжирските фудбалери беа подобри пеналџии во четврт-финалето против Брегот на Слоновата Коска и серијата удари од белата точка ја добија со 4:3 по нерешените (1:1) по 90. минути. Популарните „пустински лисици“ ќе играат против Нигерија за место во големото

КАН 2019: Алжир е последниот полуфиналист

КАН 2019: Алжир е последниот полуфиналист

Фудбалската репрезентација на Алжир е последниот патник во полуфиналните борби на Купот на Африканските нации. Вечерва во дуелот со дебитантот во завршницата на овој континентален собир, селекцијата на Мадагаскар, Тунижаните ја демонстрираа својата класа и дојдоа до висока и убедлива победа од 3.0. Патот меѓу четирите најдобри го најави Саси со голот

Сенегал и Нигерија обезбедија полуфинале

Сенегал и Нигерија обезбедија полуфинале

На Африканскиот куп на нации првите полуфиналисти се Сенегал и Нигерија.Сенегал ја совлада репрезентацијата на Бенин со 1-0 во натпревар каде судиите беа во главна улога. На Сенегал му беа поништени два гола во текот на натпреварот. Сепак квалитетот е на многу повисоко ниво на фудбалерите на Сенегал,па со гол во второто полувреме обезбедија победа

Историски успеси на Мадагаскар и на Бенин

Историски успеси на Мадагаскар и на Бенин

Домаќинот Египет и актуелниот првак на Африка, Камерун, нема да играат во четврт-финалето на фудбалскиот Куп на нациите на Африка. Мадагаскар, пак, е најпријатното изненадување, откако како дебитант на шампионатот веќе се пласира во четврт-финалето, а и Бенин со играњето меѓу осумте најдобри го оствари најголемиот успех досега на Купот на нациите на

АФЦОН: Тунис по пенал-драмата е последниот четврт-финалист

АФЦОН: Тунис по пенал-драмата е последниот четврт-финалист

Исмаили, 9. јули 2019 (ОХРИДПРЕС) – Репрезентацијата на Тунис е последниот четврт-финалист на Африканскиот куп на нации по драматичната победа на пенали над над Гана откако мечот заврши 1:1, за да обезбеди пресметка со најголемото изненадување на шампионатот во Египет, Мадагаскар. Гана прва постигна гол во 45. минута, но прекрасниот гол со петица беше

Тунискиот Кепа кој не сакаше да излезе од игра

Тунискиот Кепа кој не сакаше да излезе од игра

Во продолженијата од мечот Гана - Тунис на Африканскиот Куп, селекторот на Тунис реши да го смени голманот Хасен за да го стави Бен Мустафа кој е подобар пеналџија. Хасен едно време се двоумеше дали да тргне по стапките на Кепа и да не напушта игра. Интересно, Мустафа одбрани пенал во серијата и Тунис пројде во четвртфиналето.