притисни ентер »

Иранските демонстранти палат полициски станици: Ќе умреме, ама ќе го вратиме Иран
Иранските демонстранти палат полициски станици: Ќе умреме, ама ќе го вратиме Иран

Иранските демонстранти палат полициски станици: Ќе умреме, ама ќе го вратиме Иран

Иранците продолжуваат да протестираат поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која почина во притвор откако минатата недела беше уапсена од полицијата за немири поради наводно непочитување на правилото за хиџаб. Очевидци тврдат дека полицијата ја однела во возило и ја претепала. Властите ветија дека ќе спроведат истрага за нејзината смрт. Women

Хаос во Иран поради смртта на Махса Амини, во протестите загинаа повеќе од 30 луѓе

Хаос во Иран поради смртта на Махса Амини, во протестите загинаа повеќе од 30 луѓе

Најмалку 31 цивил е убиен од почетокот на протестите во Иран, предизвикани од смртта на 22-годишна жена, откако беше уапсена од моралната полиција, објави денеска организацијата Хјуман рајтс Иран (ИХР) со седиште во Осло. Најмалку 31 цивил е убиен од почетокот на протестите во Иран, предизвикани од смртта на 22-годишна жена, откако беше уапсена од

Бројот на жртви во немирите во Иран се искачи на 31 лице

Бројот на жртви во немирите во Иран се искачи на 31 лице

Бројот на жртви во немирите во Иран се искачи на 31 лице. Иранската револуционерна гарда денеска го повика државното судство да ги осуди оние „кои шират лажни вести и гласини“ за 22-годишната Махса Амини. „Побаравме од судството да ги идентификува оние кои шират лажни вести и гласини на социјалните мрежи, како и оние на улиците кои ја загрозуваат психолошката

Бројот на жртви во немирите се искачи на 31 лице

Бројот на жртви во немирите се искачи на 31 лице

Иранската револуционерна гарда денеска го повика државното судство да ги осуди оние „кои шират лажни вести и гласини“ за 22-годишната Махса Амини. „Побаравме од судството да ги идентификува оние кои шират лажни вести и гласини на социјалните мрежи, како и оние на улиците кои ја загрозуваат психолошката безбедност на општеството, на кои треба одлучно

Таа е лицето на борбата за правата на жените-брутално претепана од полицијата, починала во најлоши болки: Жените се кренаа во нејзина чест, ги палат своите хиџаби

Таа е лицето на борбата за правата на жените-брутално претепана од полицијата, починала во најлоши болки: Жените се кренаа во нејзина чест, ги палат своите хиџаби

Махса Амини (22) почина од оштетување на мозокот откако беше „насилно уапсена“ поради кршење на правилата за хиџаб. 22-годишната девојка почина во иранска болница неколку дена откако беше приведена од режимската полиција поради наводно непочитување на регулативите за хиџаб во земјата. Махса Амини патувала со своето семејство од иранската провинција

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Американското Министерство за финансии соопшти дека ќе санкционира седум високопоставени ирански воени и полициски службеници, вклучувајќи го и шефот на копнените оружени сили на Иран и шефот на полицијата за морал. „Махса Амини беше храбра жена чија смрт во полицискиот притвор е уште еден чин на бруталност на безбедносните сили на иранскиот режим

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

САД со санкции за раководни лица на иранските безбедносни сили и на полицијата за морал

Американското Министерство за финансии соопшти дека ќе санкционира седум високопоставени ирански воени и полициски службеници, вклучувајќи го и шефот на копнените оружени сили на Иран и шефот на полицијата за морал. „Махса Амини беше храбра жена чија смрт во полицискиот притвор е уште еден чин на бруталност на безбедносните сили на иранскиот режим

Хаос во Иран: Полицијата брутално се пресметува со демонстрантите, над 30 мртви

Хаос во Иран: Полицијата брутално се пресметува со демонстрантите, над 30 мртви

Најмалку 31 цивил е убиен од почетокот на протестот во Иран, поттикната од смртта на 22-годишнната Махси Амина, која почина откако беше уапсена од полицијата за морал поради неправилно носење хиџаб. „Иранскиот народ излезе на улиците да се бори за своите основни права и човечко достоинство, а властите одговорија со куршуми на овие мирни протести“,

Бројот на жртви во немирите во Иран за смртта на Махса Амини се искачи на 31 лице

Бројот на жртви во немирите во Иран за смртта на Махса Амини се искачи на 31 лице

Иранската револуционерна гарда денеска го повика државното судство да ги осуди оние „кои шират лажни вести и гласини“ за 22-годишната Махса Амини. Бројот на жртви во немирите во Иран се искачи на 31 лице. „Побаравме од судството да ги идентификува оние кои шират лажни вести и гласини на социјалните мрежи, како и оние на улиците кои ја загрозуваат психолошката

Расте бројот на загинати на протестите во Иран

Расте бројот на загинати на протестите во Иран

Најмалку 17 лица се убиени во немирите низ Иран поради смртта на младата жена Махса Амини (22). Амини почина минатата недела во притвор, откако беше приведена од моралната полиција за наводно носење хиџаб на „непримерен“ начин, а веста за нејзината смрт предизвика бес во јавноста. Очевидци на нејзиното апсење изјавија за новинарите дека Амини била