притисни ентер »

Леклер пропушти 12 пол-позиции по ред и е на прагот да го повтори Ф1 рекордот поставен пред 41 година
Леклер пропушти 12 пол-позиции по ред и е на прагот да го повтори Ф1 рекордот поставен пред 41 година

Леклер пропушти 12 пол-позиции по ред и е на прагот да го повтори Ф1 рекордот поставен пред 41 година

– Возачот на Ферари, Шарл Леклер е блиску до повторување на Формула 1 рекордот. Леклер викендот го освои второто место на Гран При во Лас Вегас, откако стартуваше од пол-позицијата. Пилотот на Ферари не победи на 12-та трка по ред која ја почнува од пол-позиција. Последен пат Моначанецот победи од пол-позицијата во 2022 година на трката за Големата

Мекларен може да здивне, повредата на Норис не е сериозна!

Мекларен може да здивне, повредата на Норис не е сериозна!

Возачот на Мекларен, Ландо Норис е пуштен од болница откако доживеа судир во трката за Големата награда на Соединетите Американски Држави, која се возеше во Лас Вегас. Норис загуби контрола над својот болид во дванаесеттиот круг, по што удри со голема брзина во заштитната ограда. Тој веднаш излезе од болидот, но докторскиот тим веднаш го испрати во

Норис пуштен од болница по инцидентот на патеката во Лас Вегас

Норис пуштен од болница по инцидентот на патеката во Лас Вегас

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја напушти денеска болницата во Лас Вегас по дополнителните медицински прегледи со кои е констатирано дека нема повреди по инцидентот што се случи за време на трката во Формула 1. Норис загуби контрола врз болидот на 12 свиок и со голема брзина удри во заштитниот ѕид на патеката во Лас Вегас. Британскиот возач излезе

Ф1: Ферстапен го освои Лас Вегас

Ф1: Ферстапен го освои Лас Вегас

Светскиот првак Макс Ферстапен (Ред Бул) победи на Големата награда на Лас Вегас и ја забележа 18 победа сезона во Формула 1, а вкупно 53 во кариерата. Холандскиот возач мина прв низ целта пред Шарл Леклер (Ферари) и својот тимски колега Серхио Перез (Ред Бул), додека Французинот Естебан Окон (Алпин) го освои четвртото место. Во пласманот на конструктори,

Ферстапен: Беше многу забавно да се вози низ Лас Вегас

Ферстапен: Беше многу забавно да се вози низ Лас Вегас

Макс Ферстапен не го криеше задоволството откако ја продолжи серијата извонредни резултати со триумф на денешната трка во Лас Вегас прва во историјата што се возеше низ улиците на овој американски град. Новите трки вообичаено знаат да донесат проблеми за возачите, но Ферстапен одговори на предизвикот, успевајќи да стигне до победата и покрај казната

Тежок инцидент на Ф1 трката во Лас Вегас: Ландо Норис заврши во болница

Тежок инцидент на Ф1 трката во Лас Вегас: Ландо Норис заврши во болница

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја напуштил болницата во Лас Вегас по дополнителните медицински прегледи со кои е констатирано дека нема повреди по инцидентот што се случи за време на трката во Формула 1. Норис загуби контрола врз болидот на 12 свиок и со голема брзина удри во заштитниот ѕид на патеката во Лас Вегас. Британскиот возач излезе од болидот,

Ферстапен и со казна победи на трката во Лас Вегас

Ферстапен и со казна победи на трката во Лас Вегас

Макс Ферстапен запиша уште една победа во Формула 1 покажувајќи дека во моментов е убедливо најдобар, Холанѓанецот го освои првото место во Лас Вегас. Ферстапен заработи казна од пет секунди уште на почетокот од трката, но подоцна имаше две активирања на безбедносното возило, тоа плус перформансите на неговиот болид беше доволно да се врати на првата

Верстапен слави победа, конечно добри вести за Ферари

Верстапен слави победа, конечно добри вести за Ферари

Актуелниот шампион во Формула 1, Макс Верстапен, го запиша 18. триумф сезонава, откако победи во спектакуларната трка за Големата награда на Лас Вегас. За Холанѓанецот ова е вкупно 53-та победа во најбрзиот циркус со која се изедначи со Себастијан Фетел на вечната листа, а пред себе сега ги има само Михаел Шумахер (91) и Луис Хамилтон (103). Пресметката