притисни ентер »

„Македонскиот идентитет, јазик, историја и македонските национални малцинства се црвената линија“
„Македонскиот идентитет, јазик, историја и македонските национални малцинства се црвената линија“

„Македонскиот идентитет, јазик, историја и македонските национални малцинства се црвената линија“

Ние како политичка партија инсистираме македонскиот јазик, македонскиот идентитет, посебноста на македонската историја, заштитата на македонските национални малцинства да бидат јасни црвени линии при преговорите со Република Бугарија. Од тоа нема отстапување, нема назад, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски потенцира дека  ние заслужуваме

„Македонскиот идентитет, јазик, историја и македонските национални малцинства се црвената линија“

„Македонскиот идентитет, јазик, историја и македонските национални малцинства се црвената линија“

Ние како политичка партија инсистираме македонскиот јазик, македонскиот идентитет, посебноста на македонската историја, заштитата на македонските национални малцинства да бидат јасни црвени линии при преговорите со Република Бугарија. Од тоа нема отстапување, нема назад, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Мицкоски потенцира дека  ние заслужуваме

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ со 5-6 луѓе блокира раскрсници, излезноста е фијаско на нивната политика

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ со 5-6 луѓе блокира раскрсници, излезноста е фијаско на нивната политика

Министерот за здравство и потпретседател на СДСМ, Венко Филипче вели дека не ги сфаќа постапките на ВМРО-ДПМНЕ. „Зошто блокираат? Тоа што прават е злоупотреба на политиката. Тие блокираат, а после тоа бараат причина зошто го прават тоа. Со 5-6 луѓе ги блокираат раскрсниците во градовите. Таа мала излезност е фијаско на нивната политика. Овие се без

Трет ден ВМРО-ДПМНЕ блокира раскрсници, бараат одговори за разговорите со Бугарија

Трет ден ВМРО-ДПМНЕ блокира раскрсници, бараат одговори за разговорите со Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ денеска, трет ден по ред од 15 до 17 часот блокираше три раскрсници во центарот на Скопје и во девет други градови. Тие излегуваат под мотото „Доста е, излези за Македонија“ . Бараат премиерот Зоран Заев и специјалниот претставник Владо Бучковски да кажат што разговараат со официјална Софија во разговорите за надминување на проблемот поради

ВМРО-ДПМНЕ трет ден на протест

ВМРО-ДПМНЕ трет ден на протест

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести требаше да се одржуваат и во 10 други градови. Протестите се одржуваат поради, како што велат, продажбата на националните и државните интереси од

Повеќе автомобили отколку демонстранти на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на градот

Повеќе автомобили отколку демонстранти на ВМРО-ДПМНЕ во центарот на градот

Денеска продолжија блокадите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во земјава кои се, според нив, против евентуален лош компромис меѓу Македонија и Бугарија и продажба на идентитетот. Впечатокот е сепак дека овие блокади не се поддржани од граѓаните, за што сведочат бројните фотографии од раскрсниците во Скопје. Блокади денеска имаше кај „Мавровка“, во центарот

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со блокадите

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжи со блокадите

Трет ден како продолжуваат протестите на најголемата опозициска партија во земјата. Со по неколку десетици демонстранти и паркирани автомобили, ВМРО-ДПМНЕ и денеска блокираше три раскрсници во Скопје и низ неколку други градови. Под мотото Доста е, Излези за Македонија, од партијата информираат дека протестите се против, како што велат, новиот обид

Од протестот во Охрид: Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии

Од протестот во Охрид: Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии

Народот е против националните предавства на Власта и за јасни црвени линии, велат охриѓани кои денеска излегоа на протест организиран од ВМРО-ДПМНЕ, под мотото „Доста е, Излези за Македонија“. -Никакво отстапување од македонскиот јазик, од македонскиот идентитет, од македонската историја, од заштита на македонските национални малцинства. Доколку преземете

Трет ден протести на ВМРО-ДПМНЕ: Народот мора да знае што се преговара зад затворени врати

Трет ден протести на ВМРО-ДПМНЕ: Народот мора да знае што се преговара зад затворени врати

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска повторно организираше двочасовен протест под мотото „Доста е, излези за Македонија“. Во Скопје беа блокирани дел од крстосниците, а, според најавите од партијата, протести се одржуваат и во 10 други градови. Протестите се одржуваат поради, како што велат, продажбата на националните и државните интереси од страна на власта