притисни ентер »

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по поништувањето на изборите
Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по поништувањето на изборите

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по поништувањето на изборите

Претседателот на Боливија Ево Моралес поднесе оставка откако војската го повика да се повлече по поништените парламентарни избори. Ова уследи откако меѓународните набљудувачи повикаа изборите од 20 октомври да бидат поништени, тврдејќи дека имало сериозни манипулации. Моралес го прифати ова барање и најави дека ќе распише нови избори откако ја распушти

Моралес си поднесе оставка на претседателската функција во Боливија

Моралес си поднесе оставка на претседателската функција во Боливија

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка, објави „Спутник“. Ова доаѓа откако армијата на Боливија порано денес го повика да се повлече. Главниот командант на Боливија ја даде следната изјавата: „Откако ја анализиравме конфликтната внатрешна ситуација, ние бараме од претседателот да си поднесе оставка на неговиот претседателски мандат за

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече. Во Боливија се одржуваа масовни протести

Боливискиот претседател Моралес даде оставка

Боливискиот претседател Моралес даде оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. И неговиот потпретседател, Алваро Марсело Гарсија Линера, непосредно по соопштувањето, си поднесе оставка. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече. Претходно, Моралес најави предвремени избори, пред зголемениот притисок околу спорните резултати

Војската бара Моралес да поднесе оставка за мир во земјата

Војската бара Моралес да поднесе оставка за мир во земјата

Командантот на вооружените сили на Боливија, Вилијамс Калиман, изјави дека војската побарала претседателот Ево Моралес да поднесе оставка, за да помогне во обезбедувањето стабилноста во државата. „Откако го анализиравме внатрешниот конфликт во земјата, го замоливме претседателот да се откаже од претседателскиот мандат, со цел да се врати мирот и да

По повикот на армијата на Боливија, Моралес си поднесе оставка

По повикот на армијата на Боливија, Моралес си поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка, објави „Спутник“. Ова доаѓа откако армијата на Боливија порано денес го повика да се повлече. Главниот командант на Боливија ја даде следната изјавата: „Откако ја анализиравме конфликтната внатрешна ситуација, ние бараме од претседателот да си поднесе оставка на неговиот претседателски мандат за

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по заканите од воениот врв

Боливискиот претседател Моралес поднесе оставка по заканите од воениот врв

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка, oткако претходно денеска доби закани од воениот врв кој побара од него да се повлече од функцијата. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Демонстранти во Боливија запалија куќи на политичари

Претседателот на Народното собрание на Боливија, Виктор Борда, поднесе оставка откако демонстранти ја запалија неговата куќа. „Поднесувам оставка на местото претседател на Собранието, во надеж дека тоа ќе помогне за зачувување на физичкиот интегритет на мојот брат кој го држат како заложник во неговата куќа“, рекол Борда. Претходно денеска оставка

Боливија во хаос : Запалени куќите на функционери блиски до претседателот

Боливија во хаос : Запалени куќите на функционери блиски до претседателот

Гореа и куќите на министри во владата , как и на сестрата на претседателот Ево Моралес , кој попладнево се согласи да ги поништи изборите и да распише нови. „Поднесувам оставка како претседател на Собранието, со надеж дека тоа ќе му помогне на физичкиот интегритет на мојот брат кого го држат како заложник во неговиот дом во Потоси“, изјави Борда. Претходно

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка

Боливискиот претседател Ево Моралес соопшти дека дава оставка. Непосредно по соопштувањето, оставка поднесе и неговиот потпретседател Алваро Марсело Гарсија Линера. Денеска шефот на армијата, генералот Вилијамс Калиман, го повика Моралес да се повлече. Претходно денеска Моралес најави предвремени избори, попуштајќи пред зголемениот притисок околу спорните