притисни ентер »

Димитријевиќ му донесе победа на Хувентуд

Димитријевиќ му донесе победа на Хувентуд

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Ненад Димитријевиќ беше најзаслужен за новата победа на својот Хувентуд над Монако, трет натпревар во рамки на ТОП-16 фазата во Еврокупот. Димитријевиќ на овој натпревар забележа 22 поедни, а вториот најдобар поентер во победничкиот состав, Бродзински, запиша двојно помалку. На спротивната страна најмногу се

Димитријевиќ блескаше, Хувентуд го победи Монако

Димитријевиќ блескаше, Хувентуд го победи Монако

Шпански Хувентуд оствари нова победа во Топ 16 фазата на кошаркарскиот Еврокуп, а најзаслужен за триумфот над Монако (79:72) беше македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ. Нено беше расположен за игра и постигна 22 поени, а имаше и 3 скокови и 2 асистенции, со што го заврши натпреварот како најдобар поединец на теренот. Димитријевиќ со одличната

22 поени на Димитријевиќ, Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата

22 поени на Димитријевиќ, Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата

Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата во Еврокупот, и тоа благодарение на Ненад Димитријевиќ. Тимот од Бадалона на домашен терен го совлада Монако со 79-72 во битката за лидерското место во групата Е. Со оваа победа четвртфиналето стана реалност. Репрезентативниот плејмејкер беше прв стрелец во редовите на Хувентуд. Благодарение на неговата

Одличниот Димитријевиќ го предводеше Хувентут до победа над Монако

Одличниот Димитријевиќ го предводеше Хувентут до победа над Монако

Еден од најдобрите македонски кошаркари Ненад Димитријевиќ одигра неверојатен натпревар во победата на својот Хувентут над Монако од 79-72 во третото коло од втората фаза во Еврокупот. Гостите подобро го отворија натпреварот добивајќи ја првата четвртина со четири поени 12-16. По ова следуваше серијата на Димитријевиќ кој за десет минути успеа да реализира

Блесок на Димитријевиќ, Хувентут на чекор од четвртфиналето

Блесок на Димитријевиќ, Хувентут на чекор од четвртфиналето

Македонскиот репрезентативец одигра еден од своите најдобри натпревари во кариерата и го однесе Хувентут до победа во дуелот со Монако од 79-72. Само поради неговиот ефект Хувентут остана во игра, со два поена негатива по 20 минути, а во продолжение направи пресврт и стигна до третата победа во Топ-16 фазата од Еврокупот. Целиот текст прочитајте го

Фантастична партија на Димитријевиќ за триумф на Хувентуд

Фантастична партија на Димитријевиќ за триумф на Хувентуд

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ е најзаслужен за триумфот на неговиот Хувентуд од 79:72 над Монако во третото коло од втората рунда во Еврокупот. Димитријевиќ сам го носеше својот тим во првото полувреме кога на неговите соиграчи не им одеше ништо од рака. Монако го доби првиот дел со 38:40, а Димитријевиќ постигна 15 поени. Во вториот

Димитријевиќ со 22 поени го водеше Хувентуд до триумф над Монако

Димитријевиќ со 22 поени го водеше Хувентуд до триумф над Монако

Ненад Димитријевиќ беше лидер на Хувентуд и како најдобар стрелец го водеше својот тим до триумф над Монако (79-72) во рамки на Еврокупот. Шпанскиот тим лошо го отвори натпреварот, но потоа се консолидира и направи пресврт. Димитријевиќ натпреварот го заврши со 22 постигнати поени (5/8 за два, 3/3 за три, 3/4 слободни), а зад своето име имаше и три

22 поени на Димитријевиќ, Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата

22 поени на Димитријевиќ, Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата

Хувентуд продолжи перфектно во Топ 16 фазата во Еврокупот, и тоа благодарение на Ненад Димитријевиќ. Тимот од Бадалона на домашен терен го совлада Монако со 79-72 во битката за лидерското место во групата Е. Со оваа победа четвртфиналето стана реалност. Репрезентативниот плејмејкер беше прв стрелец во редовите на Хувентуд. Благодарение на неговата