притисни ентер »

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица
Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите врз базите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани”. Иранската државна телевизија објави дека во нападите врз двете бази во Ирак, Ирбил и Ајс ел

Иран започна со одмаздата, САД возвратија

Иран започна со одмаздата, САД возвратија

Иран со 10 проектили ја  нападна воздухопловна база АЛ Асад  во Ирак  каде се сместени американски војници Иран со 10 проектили ја  нападна воздухопловна база АЛ Асад  во Ирак  каде се распоредени американски војници. На западните агеции како и  на социјалните мрежи се пренесе    веста дека веднаш по нападот САД  возвратиле со проектили испукани кон

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите врз базите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани“. Иранската државна телевизија објави дека во нападите врз двете бази во Ирак, Ирбил и Ајс ел

Иран нападна американски бази во Ирак

Иран нападна американски бази во Ирак

Проектили врз американските бази во Ирак беа истрелани доцна синоќа од страна на иранската војска во рамки на акцијата која може да се нарече најавена одмазда за убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, јавувааат иранските медиуми. Според иранската национална телевизија, Техеран лансирал десетици ракети кон ирачката воздухопловна база Аин Асад

Иран нападна цели на САД во Ирак

Иран нападна цели на САД во Ирак

Иран изврши напади со над десетина балистички ракети врз неколку цели во Ирак, вклучувајќи и две воени бази во кои има американски војници и коалициски сили, соопшти Пентагон. Станува збор за воените бази Аин Асад и Ербил. Иранската исламистичка Револуционерна гарда ја презеде одговорноста за нападите, соопшти иранската државна телевизија, наведувајќи

Иран се одмаздува за смртта на Солејмани: Ракетираше две американски бази во Ирак

Иран се одмаздува за смртта на Солејмани: Ракетираше две американски бази во Ирак

Share Tweet Share Share Email Comments Иран изврши напади со над десетина балистички ракети врз неколку цели лоцирани во Ирак, вклучително и две американски воени бази во се стационирани американски војници и коалициски сили, пренесува Пентагон. Станува збор за воените бази Аин Асад и Ербил. Иранската исламистичка Револуционерна гарда ја презеде одговорноста

Иран ракетирал американска база во Ирак

Иран ракетирал американска база во Ирак

Девет проектили се истрелани ноќта кон средата кон воздухопловната база Аин ал-Асад во западен Ирак, каде што се распоредени американски трупи, а одговорноста за тоа ја презема Курпусот на гардата на исламската револуција (IRGC), пренесуваат регионалните медиуми. Веста за ракетирањето на ирачката база за панарапската телевизија Sky News Arabiya ја

Ѕвечкање на оружјето на Блискиот исток: Со два напади врз воени бази Иран порача „ѓаволот да замине од регионот“ – се очекува реакцијата на Трамп

Ѕвечкање на оружјето на Блискиот исток: Со два напади врз воени бази Иран порача „ѓаволот да замине од регионот“ – се очекува реакцијата на Трамп

Рано утрово полокално време Иран започна балистички ракетен напад врз две ирачки бази во кои се сместени американските трупи, , при што повеќе од десетина ракети ги погодиле воздушната база Ал Асад и базата во Ербил. Иранската државна телевизија јави дека операцијата носи назив “Маченикот Сулејмани” и е одмаза да убиството на ирансиот генерал Касим

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите врз базите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани“. Багдад, 8 јануари 2020 (МИА) – Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран одговори на Америка со напад на бази во Ирак, убиени најмалку 80 лица

Иран испука балистички ракети на две бази во Ирак со американски војници, а Иранската револуционерна гарда, која ја презеде одговорноста за нападот, посочи дека нападите врз базите се „одмазда за убиството на командантот на единицата Кудс, Касим Сулејмани“. Иранската државна телевизија објави дека во нападите врз двете бази во Ирак, Ирбил и Ајс ел