притисни ентер »

Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите
Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите

Една лажичка кокосово масло во утринското кафе ќе ви помогне да ги стопите килограмите

Кокосовото млеко, масло и вода, како и многу други производи врз основа на кокос се здобија со планетарна популарност во последните неколку години. Но, тоа не се случи без причина. Кокосот е една од најздравите намирници што можете да ја најдете во природата. Богат е со растителни влакна, витамини Е, Ц и Б, минерали како железо, калциум, магнезиум

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо

Десерт без глутен: Мафини со чоколадо Што ви е потребно да подготвите мафини без глутен? Состојки: ¼ шолја интегрално оризово брашно ½ шолји бадемово брашно ¼ лажичка сода бикарбона Половина лажичка сол 140 гр. темно чоколадо 115 гр. путер Три лажици какао Три јајца Шолја кафеав шеќер Две лажици екстракт од ванила Начин на подготовка: Загрејте ја рерната

Што јадеше Тито

Што јадеше Тито

Оние што го познавале Тито велат дека тој ги обожавал колачињата со комбинација на чоколадо и кафе Потребни состојки:  4 јајца; 200 грама шеќер; 1 ванилин шеќер; 100 гр мелени  ореви или лешници; 5 лажици сварено црно кафе - ладно ; 5 лажици брашно; 1 прашок за пециво; 3 лажици масло . Одделете ги жолчките од жолчките. Разматете ги белките. Додадете

Чоко-торта која може да се јаде дури и кога сте на диета

Чоко-торта која може да се јаде дури и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Оваа одлична чоколадна торта може да ја јадете и кога сте на диета

Оваа одлична чоколадна торта може да ја јадете и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Чоколадна торта која можете да ја јадете и кога сте на диета

Чоколадна торта која можете да ја јадете и кога сте на диета

Сонот на секој од нас е да може да ужива во големо парче десерт без грижа на совест. А што ако ви кажеме дека тоа е можно, па дури и дека можете таков десерт да подготвите за многу кратко време? Состојки: 1/2 шолја кокосово брашнп 1,5 шолји мелени бадеми Прстофат сол 4 лажици јаворов сируп 2 лажици кокосово масло 1/2 шолја кокосово млеко 150 гр темно

Штрудла со џем

Штрудла со џем

За тесто: 500 гр. брашно (тип 500) 250 мл. млеко 100 мл. масло 2 јајца 1/2 коцка свеж квасец (25гр.) 1/2 лажичка сол 5 лажички шеќер Полнење: џем (по избор) За премачкување на ролатот: 1 жолчка неколку капки масло Подготовка: 1.Во 250 мл. топло млеко, соединете го квасецот и додадете лажица шеќер и оставете да нарасне 15 минути. Додадете го останатиот

Чоколадни бомбици со ореви

Чоколадни бомбици со ореви

Состојки Тесто: 125 гр путер или маргарин, 100 мл масло, 1 јајце, 1 чаша (200 мл) шеќер во прав, 2 лажици јогурт, 3 лажици какао, 1 пакетче ванилин шеќер, 1 пакетче прашак за пециво, 4 чаши брашно Фил: 2 јаболка, 1 чаша шеќер во прав, 1 лажиче цимет, 100 гр сечкани ореви Шербет: 1 и 1/2 чаша вода, 1 чаша шеќер. Јаболката изрендајте ги, промешајте ги

Баунти штангли – вкусни колачи со многу кокос кои се топат во уста

Баунти штангли – вкусни колачи со многу кокос кои се топат во уста

За сите љубители на кокосот – ова се одлични колачи! Потребни состојки: 300 г брашно 150 г шеќер 100 г маргарин или путер 2 жолчки 1 лажица какао ½ прашок за печиво малку кисела павлака или млеко За прв фил: 6 белки 150 г шеќер 150 г кокос за втор фил: 4 жолчки 2 пудинг од ванила 600 мл млеко 150 г маргарин или путер 100 г шеќер во прав за глазура

Подобри од рафаело: префини кокос колачиња со чоколадо

Подобри од рафаело: префини кокос колачиња со чоколадо

Ова се преубави кокос колачиња во комбинација со чоколадо, многу едноставни за приготвување. Имате два рецепти за приготвување. РЕЦЕПТ 1 Потребни состојки: 340 г брашно 270 г путер или маргарин 200 г шеќер 150 г кокос 1 јајце 50 г чоколадо за готвење 1 лажица масло малку шеќер во прав малку бонбони или суво грозје за декорација Постапка: Замесете го