притисни ентер »

Гардијан: Колку е рeално да се случи ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН
Гардијан: Колку е рeално да се случи ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН

Гардијан: Колку е рeално да се случи ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН

По посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, Кина откри планови за воени вежби во близина на Тајван, што ги зголеми стравувањата од криза во Тајванскиот теснец. Да потсетиме, Пелоси го посети Тајван оваа недела и покрај серијата закани од Пекинг. Како што се зголемуваат тензиите во Тајванскиот теснец, Гардијан

Гардијан: Колку е рeално да се случи ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН

Гардијан: Колку е рeално да се случи ВОЈНА ПОМЕЃУ КИНА И ТАЈВАН

По посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, Кина откри планови за воени вежби во близина на Тајван, што ги зголеми стравувањата од криза во Тајванскиот теснец. Да потсетиме, Пелоси го посети Тајван оваа недела и покрај серијата закани од Пекинг. Како што се зголемуваат тензиите во Тајванскиот теснец, Гардијан

Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области

Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области

Кина денеска соопшти дека ќе ја прекине соработката со САД во бројни области, од климатски промени до воени односи и напори за сузбивање на криумчарење дрога, како одговор на посетата на Тајван од страна на претседателката на Претставничкиот дом на Конгресот на САД, Ненси Пелоси, пренесе Бета. Како што е наведено, Кина ќе ја прекине соработката во

Според Гардијан еве колку е рeално да се случи војна помеѓу Кина и Тајван

Според Гардијан еве колку е рeално да се случи војна помеѓу Кина и Тајван

По посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајван, Кина откри планови за воени вежби во близина на Тајван, што ги зголеми стравувањата од криза во Тајванскиот теснец. Да потсетиме, Пелоси го посети Тајван оваа недела и покрај серијата закани од Пекинг. Како што се зголемуваат тензиите во Тајванскиот теснец, Гардијан

Пелоси: Кина нема да ни ја прави агендата на патувања

Пелоси: Кина нема да ни ја прави агендата на патувања

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, денеска изјави дека Кина нема да ја прави агендата за патувања за функционерите на САД, алудирајќи на нејзината посета на Тајван. -Нема да дозволиме да го изолираат Тајван. Тие не ја прават нашата агенда на патувања, а партнерството меѓу САД и Тајван е силно, рече Пелоси,

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна своите борбени авиони како предупредување за 49 кинески авиони кои влегоа во неговата зона за воздушна одбрана, соопшти тајванското Министерство. Во соопштението на министерството се додава дека кинеските авиони ја преминале линијата на поделба меѓу двете страни во Тајванскиот теснец, пренесува „Ројтерс“. Министерството за одбрана

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна своите борбени авиони како предупредување за 49 кинески авиони што влегоа во неговата зона за воздушна одбрана, соопшти тајванското министерство. Во соопштението на министерството се додава дека кинеските авиони ја преминале линијата на поделба меѓу двете страни во тајванската теснина, пренесува „Ројтерс“. Министерството за одбрана

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна воените авиони – светот на работ на нова војна

Тајван ги подигна своите борбени авиони како предупредување за 49 кинески авиони кои влегоа во неговата зона за воздушна одбрана, соопшти тајванското Министерство. Во соопштението на министерството се додава дека кинеските авиони ја преминале линијата на поделба меѓу двете страни во Тајванскиот теснец, пренесува „Ројтерс“. Министерството за одбрана

Тајван ги подигна воените авиони како одговор на кинеските вежби

Тајван ги подигна воените авиони како одговор на кинеските вежби

Фото: Принт-скрин Тајван ги подигна своите борбени авиони како предупредување за 49 кинески авиони кои влегоа во неговата зона за воздушна одбрана, соопшти тајванското Министерство. Во соопштението на министерството се додава дека кинеските авиони ја преминале линијата на поделба меѓу двете страни во Тајванскиот теснец, пренесува „Ројтерс“. Министерството

Што ќе се случи ако Кина сепак го нападне Тајван?

Што ќе се случи ако Кина сепак го нападне Тајван?

Доколку избие војна, експертите веруваат дека Тајван во најдобар случај може само да ги забави територијалното освојување на земјата. Кина спроведува големи воени вежби околу Тајван. Вчера 11 ракети беа истрелани во морето околу островската земја, која ја смета за своја територија, што го налути Тајван, кој соопшти дека се подготвува за војна. Денеска,