притисни ентер »

Трифонов поканил три партии на преговорачка маса
Трифонов поканил три партии на преговорачка маса

Трифонов поканил три партии на преговорачка маса

Вечерва, од партијата „Има таков народ“ на Слави Трифонов испратени се покани за политички преговори до три партии – Бугарската социјалистичка партија (БСП), Демократска Бугарија, како и до партијата „Стани БГ! Доаѓаме!“, објави Нова.бг . Утре се очекува официјален став од пaртијата на Трифонов. Нема инфомации дали покани за преговори добиле и преостанатите

„Има таков народ“ покани три партии на преговори

„Има таков народ“ покани три партии на преговори

Вечерва „Има таков народ“ испрати покани за политички разговори со дел од другите партии. Поканата е упатена до, БСП, „Демократска Бугарија“ и „Стани БГ! Доаѓаме!“. Информацијата е потврдена за бугарските медиуми. Партијата на Слави Трифонов се очекува да има официјален став утре. Засега нема одговор на прашањето дали вакви покани ќе бидат испратени

Денеска се конституираше новото бугарско собрание, Митева старо-нов претседател

Денеска се конституираше новото бугарско собрание, Митева старо-нов претседател

Освен од сопствената пратеничка група, Митева ја доби поддршката и од т.н. партии на протестот, Демократска Бугарија, Исправи се, и партијата на етничките Турци ДПС. -Мислам дека овој парламент нема да е полесен од другите и до моментот да се формира нов кабинет и да се оствари мандатот ќе биде напнато. Навистина го мислам тоа и очекувам до тогаш изборните

Се конституираше новото бугарско народно собрание

Се конституираше новото бугарско народно собрание

Се конституираше новото бугарско народно собрание А.П. Пред 3 минути Image: 560380192, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: bincidaphoto / Alamy / Alamy / Profimedia Во услови на тензии, неизвесност и поделби по вторите по ред вонредни избори годинава, денес бугарското собрание одржа конститутивна седница што започна

Новоизбраниот бугарски парламент оддржa конститутивната седница

Новоизбраниот бугарски парламент оддржa конститутивната седница

Десетина дена после парламентарните избори, прва седница на новото бугарско собрание. Со 137 гласа „за“ парламентот ја избра Ива Митева од „Има таков народ“, партијата која освои најмногу гласови на изборите, за нов претседател. Митева беше претседател и во претходниот состав на собранието, а на позицијата дојде со помош на гласовите пратениците од

Ива Митева избрана за Претседател на бугарското собрание

Ива Митева избрана за Претседател на бугарското собрание

Адвокатката Ива Митева од партијата „Има таков народ“, која беше претседател и во претходниот состав на парламентот, Бугарскиот Парламент со 137 гласа „за“ ја изгласа повторно за претседател  јави дописникот на МИА од Софија. Митева беше избрана и со гласовите на Движењето за права и слободи, додека ГЕРБ и БСП беа воздржани. За кандидатот на БСП за

Ива Митева од „Има таков народ“ избрана за претседател на Народното собрание на Бугарија

Ива Митева од „Има таков народ“ избрана за претседател на Народното собрание на Бугарија

Бугарскиот Парламент со 137 гласа „за“ за претседател ја избра адвокатката Ива Митева од партијата „Има таков народ“, која беше претседател и во претходниот состав на парламентот, јави дописникот на МИА од Софија. Митева беше избрана и со гласовите на Движењето за права и слободи, додека ГЕРБ и БСП беа воздржани. За кандидатот на БСП за претседател

Почна конститутивната седница на 46-то Народно собрание на Бугарија

Почна конститутивната седница на 46-то Народно собрание на Бугарија

Највозрасната пратеничка во новиот бугарски Парламент, Мика Зајкова, ја отвори прва седница. Нардоните претставници во новото 46-то Национално собрание се заколнаа дека ќе се придржуваат до Уставот и законите на Бугарија, јави дописникот на МИА од Софија. Тошко Јорданов, заменик претседател на „Има таков народ“, партијата која освои најмногу гласови