Верстапен најбрз на спринтот за Големата награда на Кина

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, победи во спринтот за Големата награда на Кина. Второто место го зазеде Луис Хамилтон од Мерцедес со заостанување од 13.043 секунди. Вториот возач на Ред Бул, Серхио Перез беше трет со 15.258, секунди послабо време од победникот. Ова е осма победа на Верстапен во кариерата во спринт. Главната трка од Формула 1 шампионатот

Ферстапен по победата на спринтот, дојде и до пол позиција во Шангај

Продолжува доминацијата на Макс Ферстапен во Ф1 шамионатот, откако ја освои и пол позицијата пред утрешната трка за ГН на Кина. Претходно Ферстапен триумфираше на спринт тргката во Шангај. Во првиот дел на квалификациите целосно потфрли Луис Хамилтон, кој вчера ја освои втората позиција во квалификациите за спринтот, но Британецот утре ќе стартува

Ферстапен на пол-позицијата во Кина, Хамилтон ќе стартува од 18.место

Макс Ферстапен по победата во спринтот, доминираше и во квалификациите во пресрет на трката за Големата награда на Кина. Апсолутната доминација на Ред Бул ја потврди Серхио Перез кој трката ќе ја стартува од второто место. Актуелниот светски првак со време 1:33.660 ја освои 37 пол-позиција во кариерата, а на Ред Бул му ја донесе јубилејната 100. победа

Хамилтон за второто место на спринтот во Кина: Ова е најдобриот резултат што сум го постигнал по долго време

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изрази задоволство од пласманот на второ место во Формула 1 спринтот за Големата награда на Кина. Секогаш кога доаѓам овде, луѓето ми даваат голема поддршка. Ова е најдобриот резултат што сум го постигнал по долго време. Јас сум многу среќен. Секако, не можеме да се натпреваруваме со Ред Бул, но ова е огромен чекор

Хамилтон за второто место на спринтот во Кина: Ова е најдобриот резултат што сум го постигнал по подолго време

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон изрази задоволство од пласманот на второ место во Формула 1 спринтот за Големата награда на Кина. – Секогаш кога доаѓам овде, луѓето ми даваат голема поддршка. Ова е најдобриот резултат што сум го постигнал по долго време. Јас сум многу среќен. Секако, не можеме да се натпреваруваме со Ред Бул, но ова е огромен чекор

Ред Бул го резервираше првиот ред за Ф1 трката во Кина, Ферстапен го повтори ефектот на Хакинен

Макс Ферстапен комплетираше перфектен ден на патеката во Кина, па по победата на спринт трката, го освои првото место и во квалификациите за утрешната главна трка од Формула 1 шампионатот. Актуелниот светски шампион очекувано беше најбрз во квалификациите и утре ќе стартува од пол-позицијата, а во првиот ред друштво ќе му прави клупскиот колега Серхио