притисни ентер »

Случај „Монструм“: Семејствата на убиените момчиња се сомневаат во политички игри

Случај „Монструм“: Семејствата на убиените момчиња се сомневаат во политички игри

Претходно поради технички причини, денеска поради боледувањето на вториот судија во случајот „Монструм“ беше одложено рочиштето на кое требаше да се сослуша загрозениот сведок. Откако судијата Огнен Ставрев кажа дека денеска ништо нема да се работи, бурно реагираа родителите на убиените момчиња. Со неверување дека судијата се разболел во јули, обвинија

Повторно одложено рочиштето за „Монструм“

Повторно одложено рочиштето за „Монструм“

Наместо во судницата денеска да се слуша сведочење на заштитениот сведок  за случајот Монструм, рочиштето повторно се одложи. Причина за денешното одлагање е затоа што судијата Осман Шабани е на боледување. Родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро со негодувања за одлагањата на рочиштата за петкратното убиство. Прашуваат како може судиите

Родителите во „Монструм“: И претходниот судија го легнаа болен среде лето

Родителите во „Монструм“: И претходниот судија го легнаа болен среде лето

Вие ни ја ветивте вистината ама има тука еден центар што управува со судот. Предлагам да ги сослушате мајките што ги лажел премиерот Заев. Ние веруваме дека тоа е контролирано од тој центар и шесте функционери од ДУИ чие идентите се кријат како тајна. Не им е во интерес да заврши овој случај. Сослушајте ги мајките што ги лажел, тоа не го зборува ниту

Болест на судијата го одложи ,,Монструм‘‘ - жестока реакција на роднините на убиените момчиња

Болест на судијата го одложи ,,Монструм‘‘ - жестока реакција на роднините на убиените момчиња

Embedded video for Болест на судијата го одложи ,,Монструм‘‘ - жестока реакција на роднините на убиените момчиња „Не ги заборавајте солзите на мртвите деца“, ова го порачаа роднините на убиените момчиња откако се одложи денешната судска расправа за случајот Монструм.. На почеток од судењето, судијата Огнен Ставрев рече дека денеска ништо нема да се

Зоран Заев го контролира овој суд: Родителите на масакрираните момчиња не може да се помират со режираниот процес

Зоран Заев го контролира овој суд: Родителите на масакрираните момчиња не може да се помират со режираниот процес

Денес требаше да се сведочи заштитениот сведок, но судијата Осман Шабани наместо тоа си земал боледување. Имено судијата Османи Шабани од утрово е на боледување, а со ова станува се повеќе од јасно дека во предметот на СЈО за настаните од 27 април во судницата експресно им се закануваа со притвори, додека за случајот Монструм „око не им трепнува“.

Одложено рочиштето за „Монструм“ поради болест на судијата

Одложено рочиштето за „Монструм“ поради болест на судијата

На ова бурно реагираа семејствата на жртвите. Се служите со истите тактики, и претходниот судија го легнаа болен сред лето, пред судијата Огнен Ставрев реагираше Горан Наќески татко на убиеното момче Александар. Судијата Ставрев објасни дека не постојат никакви игри, и дека се било подготвено да се одржи денешното рочиште. Тој додаде дека тоа што го

Поради отворено боледување од вчера попладне на еден од двајцата судии одложено рочиштето за „Монструм“

Поради отворено боледување од вчера попладне на еден од двајцата судии одложено рочиштето за „Монструм“

На ова бурно реагираа семејствата на жртвите. Се служите со истите тактики, и претходниот судија го легнаа болен сред лето, пред судијата Огнен Ставрев реагираше Горан Наќески татко на убиеното момче Александар. Судијата Ставрев објасни дека не постојат никакви игри, и дека се било подготвено да се одржи денешното рочиште. Тој додаде дека тоа што го

Горан Наќевски:Судија, сослушајте ги мајките што ги лажел Заев пред икона на Богородица

Горан Наќевски:Судија, сослушајте ги мајките што ги лажел Заев пред икона на Богородица

Сакам уште еднаш да замолам да ги сослушате мајките на децата, што ги лажел Заев пред икона на Богородица. Да слушне јавноста каков премиер имаме.“ додаде Наќевски. До кога ќе правите игри, мајките нека кажат што ги лажеше Заев пред икона, центар на моќта го контролира овој суд, родителите на убиените деца кај Смиљковско езеро не можеа да го сокријат

Одложено сведочењето на заштитениот сведок во „Монструм“

Одложено сведочењето на заштитениот сведок во „Монструм“

Во Основниот суд Скопје 1 денеска по втор пат се одложи сведочењето на загрозениот сведок, со псевдоним Е1, кој требаше да открие што видел и слушнал дента кога се случи петкратното убиство кај Смиљковското Езеро во април 2012 година. „Претседателот на судот ме информираше дека судијата Шабани е на боледување. Вчера беше на работа, а боледувањето му

Не ги заборавајте солзите на момчињата судија, порача мајката на убиениот Наќевски

Не ги заборавајте солзите на момчињата судија, порача мајката на убиениот Наќевски

Овде премногу работи се случија и веќе премногу долго чекаме да се открие што се случи со нашите деца и конечно да се открие вистината, реагираа родителите на момчињата кои беа убиени пред шест години. Зорица Наќевска, мајката на убиениот Александар му порача на судијата Огнен Ставрев да не ги заборава солзите на момчињата. „Не ги заборавајте солзите