притисни ентер »

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа
Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Советот за безбедност на ООН ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на ООН ја усвои американската резолуција за прекин на огнот во Газа

Советот за безбедност на ОН ја усвои американска резолуција што го поддржува последниот предлог на САД за прекин на огнот и ослободување на заложниците, и го повикува палестинскиот Хамас да ја прифати понудата. Американскиот претседател, кој го објави планот за прекин на огнот во Газа, порача дека Хамас постојано тврди дека сака мир и овој договор

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот

Хамас: Ја прифаќаме резолуцијата за прекин на огнот, подготвени сме да преговараме

Хамас: Ја прифаќаме резолуцијата за прекин на огнот, подготвени сме да преговараме

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска функционерот на групата Сами Абу Зухри, нагласувајќи дека на Вашингтон е да го принуди Израел да го почитува неговото спроведување. Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот, повлекувањето на израелските

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска функционерот на групата Сами Абу Зухри, нагласувајќи дека на Вашингтон е да го принуди Израел да го почитува неговото спроведување. Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот, повлекувањето на израелските

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот Газа

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на огнот во Појасот Газа

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска функционерот на групата Сами Абу Зухри, нагласувајќи дека на Вашингтон е да го принуди Израел да го почитува неговото спроведување. -Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот, повлекувањето на

Блинкен: Нетанјаху ја потврди посветеноста на планот за прекин на огнот во Газа

Блинкен: Нетанјаху ја потврди посветеноста на планот за прекин на огнот во Газа

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека на вчерашната средба израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху му ја потврдил посветеноста на планот за прекин на огнот во Газа и дека оценил дека одговорот на Хамас на тој предлог е „ветувачки“. „Синоќа се сретнав со премиерот Нетанјаху и тој ја потврди својата посветеност на предлогот“,

Блинкен: Изјавата на Хамас е „знак на надеж“

Блинкен: Изјавата на Хамас е „знак на надеж“

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска (11 јуни) изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху „ја потврдил својата посветеност“ на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа и оти најавата на Хамас за поддршка на резолуцијата на ОН за прекин на огнот е „знак на надеж“. Советот за безбедност на ОН вчера (10 јуни) го поддржа предлогот

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Борел: ЕУ ја поздравува Резолуцијата на ОН за поддршка на планот на Бајден за Газа

Европската Унија го поздравува усвојувањето на Резолуцијата 2735 на Советот за безбедност на Обединетите нации, со која се поддржува новиот предлог за прекин на огнот објавен на 31 мај, се наведува во изјавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел во врска со усвојувањето на документот со кој се поддржува планот