притисни ентер »

Шампионот МЗТ пресилен за Куманово
Шампионот МЗТ пресилен за Куманово

Шампионот МЗТ пресилен за Куманово

Во рамките на 8-то коло од кошаркарската Суперлига, кошаркарите на Куманово на гостински терен загубија од екипата на МЗТ Скопје со 92-57 (47-25 полувреме), со што го забележаа и осмиот последователен пораз, еден од најтешките оваа сезона. Кошаркарите на МЗТ на вечерашниот натпревар победата ја најавија уште во првото полувреме, кога во првите 20 минути

Лесни победи на Работнички и МЗТ Скопје

Лесни победи на Работнички и МЗТ Скопје

Големите фаворити за титулата, МЗТ Скопје и Работнички остварија лесни победи во осмото коло од Суперлигата. МЗТ Скопје со триумфот над Куманово од 92:57 речиси го ја осигура првата позција на табелата и како прв фаворит ќе го започнат плејофот. На две кола до крајот на Суперлигата, „металците“ имаат две победи повеќе од Работнички и првата позиција

Шест од шест: „Метла“ од Блокотехна за Кожув

Шест од шест: „Метла“ од Блокотехна за Кожув

Блокотехна и втора сезона по ред не знае за пораз во дуелите со Кожув, славејќи и на последниот дуел со градскиот ривал, на гостински терен со резултат 84-93. Ова е шеста победа на шестиот меч сезонава за Блоко над Кожув (четири во домашното првенство, две во БИБЛ), за перфектен скор во гевгелиските пресметки и огромен чекор напред кон третото место

МЗТ го декласираше Куманово

МЗТ го декласираше Куманово

МЗТ Скопје Аеродром беше убедлив на домашен терен против Куманово и славеше со 92-57, остварувајќи го 24. триумф во шампионатот. Тимот на Ѓорѓи Кочов беше доминантен, а веќе по вториот период кој го доби со 23-7 создаде голема разлика во однос на ривалот. „Металците“ на полувреме заминаа со предност од 22 поени (47-25). МЗТ продолжи со одлична игра

Работнички убедлив против Гостивар во Куманово

Работнички убедлив против Гостивар во Куманово

Актуелниот шампион Работнички оствари убедлива победа над Гостивар (99-70) иако мечот како домаќин го одигра на наутрален терен во Куманово. Избраниците на Марин Докузовски уште од почетокот тргнаа фуриозно, го добија првиот период со 28-19, а на полувреме веќе имаа 19 поени предност (58-39). До крајот, се беше само рутина за составот од Градски Парк

МЗТ и Работнички убедливи, Фундербург ја одведе Блокотехна на третото место

МЗТ и Работнички убедливи, Фундербург ја одведе Блокотехна на третото место

МЗТ Скопје и Работнички обезбедија убедливи победи над Куманово, односно Гостивар и се зацврстија пред ривалите на првите две позиции, додека Блокотехна го доби локалното дерби против Кожув. Работнички го пречека Гостивар во Куманово и славеше со резултат 99:70, а победникот го реши уште во првото полувреме кое го доби со 58:39. До крајот немаше дилеми

Блокотехна со пеколен финиш се враќаше од негатива и изненадување против Кожув

Блокотехна со пеколен финиш се враќаше од негатива и изненадување против Кожув

Блокотехна доби уште едно градско дерби против Кожув, овој пат официјално на гостински терен во салата „26-април“ во Гевгелија. Ова беше последен меч од 8. коло во Суперлигата, Кожув имаше добра игра и резултат пред последното четвртина за да направи изненадување, но сепак гостите од „Негорски бањи“ не дозволијуа изненадување. Резултатот на полувреме

МЗТ и Работнички рутински победија: Аеродромци ја задржаа предноста пред вечниот ривал

МЗТ и Работнички рутински победија: Аеродромци ја задржаа предноста пред вечниот ривал

Екипите на МЗТ Скопје и Работнички дојдоа до убедливи победи во денешните пресметки со Куманово (92-57) односно Гостивар (99-70) во 8. коло од Суперлигата по што аеродромци ја задржаа предноста од две победи пред вечниот ривал, а со тоа направија и огромен исчекор кон стартната позиција број еден пред плејофот. Сино-белите од Аеродром сега можат дури

Фундербург даде 40 поени, Кожув никако да најде лек за Блокотехна

Фундербург даде 40 поени, Кожув никако да најде лек за Блокотехна

Екипата на Блокотехна запиша нов триумф во Суперлигата и во градското дерби со Кожув славеше со 84-93, со што дојде до бодови со кои се зацврсти на третото место на табелата во македонскиот кошаркараски шампионат. Кожув го загуби натпреварот во последните десет минути. Домаќинот имаше контрола на играта, но се се распадна во последниот период во кој

МЗТ убедливо го совлада Куманово и остана на врвот

МЗТ убедливо го совлада Куманово и остана на врвот

Лидерот во кошаркарската Суперлига, екипата на МЗТ Скопје , продолжи да победува во домашниот шампионат и како домаќин со 92-57 славеше над Куманово . Аеродромци одиграа еден доминантен натпревар, во кој диктираа темпо на игра и ниту еднаш не му дозволија на гостинот дека може да се понадева на изненадување во СЦ „Јане Сандански“. Разликата меѓу двата