притисни ентер »

Вујовиќ: Не може само Столе, Кире и Борко, на Македонците им треба „ново оружје“!
Вујовиќ: Не може само Столе, Кире и Борко, на Македонците им треба „ново оружје“!

Вујовиќ: Не може само Столе, Кире и Борко, на Македонците им треба „ново оружје“!

Избраниците на селекторот Раул Гонзалез триумфираа над Јапонија (38:29), со пофалби за нашата селекција, но насочува дека не треба да се базира играта само врз неколку ракометари, туку треба и останатите да се придружат и така да придонесуваат. „Еден многу интересен натпревар одиграа Македонците и Јапонците. Ми се допадна мечот, за разлика од претходно,

Вујовиќ: Не може само Столе, Кире и Борко, на Македонците им треба „ново оружје“!

Вујовиќ: Не може само Столе, Кире и Борко, на Македонците им треба „ново оружје“!

Поранешниот тренер на Вардар го анализираше првиот настап на Македонија на Светското првенство 2019... Избраниците на селекторот Раул Гонзалез триумфираа над Јапонија (38:29), со пофалби за нашата селекција, но насочува дека не треба да се базира играта само врз неколку ракометари, туку треба и останатите да се придружат и така да придонесуваат. „Еден

Вујовиќ со своја оценка: Македонија се растрча, но…

Вујовиќ со своја оценка: Македонија се растрча, но…

Поранешниот македонски селектор, Веселин Вујовиќ, кој сега е селектор на Словенија, во анализата за „Balkan-handball.com“ ја пофали играта на македонската реопрезентација против Јапонија на стартот од СП. Вујо има пофалба за темпото, но и едно предупредување за македонскиот состав. „ Многу интересен натпревар одиграа Македонците и Јапонците. Ми се

Лазаров: Червар направи многу за Мак-ракометот, ќе биде запишан во историјата

Лазаров: Червар направи многу за Мак-ракометот, ќе биде запишан во историјата

Македонската ракометна репрезентација попладнево ќе го одигра првиот меч на 26.Светско првенство. Јапонија ќе биде првиот противник на Македонија во Минхен. Натпреварот ќе започне во 15:30 часот. Македонија, во Данска и Германија, шест пат ќе настапи на светските шампионати. Капитенот Кире Лазаров е единствениот во репрезентацијата што играл на сите

Газдата на хрватскиот ракомет песимист: Тешко дека ќе пројдеме во вториот круг!

Газдата на хрватскиот ракомет песимист: Тешко дека ќе пројдеме во вториот круг!

Еден од фаворитите во нашата група на ракометното СП, селекцијата на Хрватска, никогаш вака обесхрабрена не тргнала на едно големо натпреварување. „Коцкестите“ имаа несреќа да им се повредат тројца од главните играчи, па сега и јавноста не е намерачена на освојување на медал. Но, шокантна изјава доаѓа од Зоран Гобац, човекот кој е  алфа и омега во

Вујовиќ: Ќе навивам за Хрватска, Србија и Македонија, тука се игра најдобриот ракомет

Вујовиќ: Ќе навивам за Хрватска, Србија и Македонија, тука се игра најдобриот ракомет

Веселин Вујовиќ со својата Словенија не обезбеди настап на Светското првенство во Данска и Германија, што започнува денеска, но темпераментниот тренер сигурно нема да пропушти да ги гледа натпреварите. Црногорецот вели дека со цело срце ќе навива за репрезентациите од поранешна Југославија, со кои е поврзан на секаков начин. „Ако треба да навиваме

Вујо мајсторе: Навивам за Хрватска, Србија и за Македонија

Вујо мајсторе: Навивам за Хрватска, Србија и за Македонија

Веселин Вујовиќ со репрезентацијата на Словенија не обезбеди настап на СП 2019 што стартува денеска во Германија и во Данска, но, како што вели, има за кого да навива. Тоа се трите репрезентации од балканските простори со кои е поврзан на различни начини. „За кого гтреба да навиваме, па тоа се Хрватска, Србија и Македонија. Пред се за нашите репрезентации

ВУЈОВИЌ: Да навиваме за Македонија, Хрватска и Србија, тие се наши

ВУЈОВИЌ: Да навиваме за Македонија, Хрватска и Србија, тие се наши

Словенија беше елиминирана од Унгарија на патот кон мундијалот, но тоа не му пречи да екс-вардаровиот стратег и поранешен селектор на Македонија, да даде поддршка на своите. Репрезентацијата на Словенија нема да биде дел Светското првенство во Данска и Германија кое стартува вечерва. Тие беа елиминирани од Унгарија во баражот, но за нивниот селектор