притисни ентер »

Ѓорческа во два сета до осминафинале на турнирот во Чешка
Ѓорческа во два сета до осминафинале на турнирот во Чешка

Ѓорческа во два сета до осминафинале на турнирот во Чешка

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа триумфираше на својот прв настап на турнирот во Миловице, Чешка, кој има награден фонд од 25.000 долари. Ѓорческа денеска за противничка ја имаше Французинката Карол Моне и успеа да победи со 6:2/6:2, со што веќе обезбеди место во осминафиналето на овој турнир. Македонката мина 88 минути на теренот, но како петта

Лина Ѓорческа со победнички старт во чешки Миловице

Лина Ѓорческа со победнички старт во чешки Миловице

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа имаше успешен старт на ИТФ-фјучрс турнирот во Миловице, Чешка, вреден 25.000 долари. Тетовчанката на настанот кој се игра на тврда подлога во првото коло успеа да слави над Калора Моне од Франција, која ја доби со 2-0 во сетови (6-2, 6-2). Македонката одигра според планот и патува во осминафиналето. Следниот