притисни ентер »

Шаповалов го елиминираше рекордерот Надал
Шаповалов го елиминираше рекордерот Надал

Шаповалов го елиминираше рекордерот Надал

Во седум статистички категории, шпанскиот тенисер Рафаел Надал е рекордер на мастерсот во Рим, но по четири победи во меѓусебните дуели, вторпат по ред и тоа по австралискиот грен - слем загуби од Канаѓанецот, Денис Шаповалов. Елиминацијата на Надал е сензационалниот осминафинален резултат на тенискиот мастерс вреден илјада поени. 16-от светски тенисер,

Човекот кој го исфрли Надал експресно испадна во Рим

Човекот кој го исфрли Надал експресно испадна во Рим

Норвешкиот тенисер Каспер Руд се пласира во полуфиналето на мастерс-турнирот во Рим со победа над Денис Шаповалов (7-6, 7-5). Мечот траеше два часа и 21 минута, а Руд беше за нијанса подобар од ривалот кој во претходната рунда го исфрли Рафаел Надал. Во првиот сет се пропуштија неколку брејк-топки па се замина во тај-брејк во кој поуспешен беше Норвежанецот

На Надал ова не му се случило 14 години

На Надал ова не му се случило 14 години

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос

На Надал ова не му се случило 14 години

На Надал ова не му се случило 14 години

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос

Шаповалов го совлада Надал во Рим

Шаповалов го совлада Надал во Рим

Денис Шапoвалов го елиминираше Рафаел Надал од осминафиналето на АТП турнирот во Рим, со вчерашната победа од 1-2. „Кралот на земјената подлога“ го започна натпреварот со предност од 1-0 добивајќи го првиот сет со убедливи 6-1. Во вториот сет Шапoвалов славеше со 7-5, а во одлучувачкиот заокружи со 6-2. Во следното коло Шаповалов ќе се сретне со Руд,

На Надал ова не му се случило 14 години: Надал неочекувано испадна од осминафиналето

На Надал ова не му се случило 14 години: Надал неочекувано испадна од осминафиналето

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос

Шаповалов го совлада Надал во Рим

Шаповалов го совлада Надал во Рим

Денис Шапoвалов го елиминираше Рафаел Надал од осминафиналето на АТП турнирот во Рим, со вчерашната победа од 1-2. Рим, 13 мај 2022 (МИА) – Денис Шапoвалов го елиминираше Рафаел Надал од осминафиналето на АТП турнирот во Рим, со вчерашната победа од 1-2. „Кралот на земјената подлога“ го започна натпреварот со предност од 1-0 добивајќи го првиот сет

На Надал ова не му се случило 14 години

На Надал ова не му се случило 14 години

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос

На Надал ова не му се случило 14 години

На Надал ова не му се случило 14 години

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е поразен во најраната фаза на Мастерсот во Рим од 2008 година. Надал неочекувано испадна од осминафиналето од Денис Шаповалов и 6:1, 5:7, 2:6. Покрај со инспирираниот противник, Надал се бореше и со повредата на стапалото. Шпанскиот тенисер во 2008 година имаше 18 години и беше елиминиран во второто коло од Хуан Карлос

Шаповалов го шокираше Надал во Рим

Шаповалов го шокираше Надал во Рим

Големо изненадување се случи вечерва на АТП турнирот во Рим, каде канадскиот тенисер Денис Шаповалов го совлада Рафаел Надал и го елиминира во осминафиналето од турнирот. Шаповалов по голема борба славеше со 2:1 во сетови, а мечот траеше 2 часа и 40 минути. Надал одигра феноменален прв сет и го доби со 6:1 во гемови. Се чинеше дека тоа ќе биде лесна