притисни ентер »

Путин го информираше Ердоган во врска со трилатералниот состанок за Нагорно Карабах
Путин го информираше Ердоган во врска со трилатералниот состанок за Нагорно Карабах

Путин го информираше Ердоган во врска со трилатералниот состанок за Нагорно Карабах

Претседателот на Русија, Владимир Путин, го информираше турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во врска со трилатералниот состанок одржан во Москва за Нагорно Карабах, пренесува Агенција Анадолија (АА). Според соопштението на Кремљ, претседателите на Русија и Турција оствариле телефонски разговор и притоа е нагласено дека еден од резултатите на самитот

Започна Светското во Египет: Чилеанците лесен плен за домаќинот

Започна Светското во Египет: Чилеанците лесен плен за домаќинот

Во првиот меч од 27 Светско првенство, домаќинот на турнирот Египет лесно ја совлада репрезентацијата на Чиле со 35:19 (18:11). Во оваа група се наоѓаат и Шведска и Македонија, кои ќе ги одмерат силите утре од 20:30 часот. Пред празни трибини во салата во Каиро, Мундијалот започна со лесна победа на Египќаните над јужноамериканската селекција од која

Во Србија утре ќе се вакцинираат првите илјада граѓани што се пријавиле доброволно

Во Србија утре ќе се вакцинираат првите илјада граѓани што се пријавиле доброволно

Првите илјада луѓе кои доброволно се пријавија да се вакцинираат против коронавирусот ќе бидат вакцинирани утре – објави ексклузивно Блиц. Изворот на медиумот тврди дека претходните денови направена е приоритетна листа на оние што се пријавиле за вакцинирање преку порталот е-Управа. „И тука постојат приоритети, секако. Во првата тура од илјада луѓе

Финалната битка за Харден помеѓу Нетси и Сиксерси

Финалната битка за Харден помеѓу Нетси и Сиксерси

Без прстен и без титула за франшизата од Тексас која градеше шампионски тим околу него. На тој начин завршува епизодата на Џејмс Харден и Хјустон Рокетс. Тренерските промени, промените во ростерот и случувањата во менаџментот, ја натераа НБА ѕвездата уште во подготвителниот период да побара трансфер во друг клуб. Сезоната започна, а Харден истрча на

Се откажуваат резервациите на туристите во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Се откажуваат резервациите на туристите во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Компанијата Airbnb ќе ги блокира или откаже сите резервации за сместување во американската престолнина една недела пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден. Оваа одлука на компанијата претставува одговор на бројните апели на локалните, државните и федералните власти, до туристите и деловните луѓе да не патуваат во Вашингтон

Муса Дембеле е нов играч на Атлетико Мадрид

Муса Дембеле е нов играч на Атлетико Мадрид

Aтлетико Мадрид во Лион ја најде замената за Диего Коста. Поранешниот фудбалер на Селтик и француски интернационалец, Муса Дембеле, нов играч е на „јорганџиите“. Атлетико за неговите услуги на Лион ќе му исплати 33.5 милиони евра доколку се реши да го откупи, бидејќи првичната форма на трансферот е позајмица. Дембеле го носеше дресот на Лион во изминатите

Шестгодишно девојче го изгуби животот во сообраќајна несреќа

Шестгодишно девојче го изгуби животот во сообраќајна несреќа

Шестгодишно девојче од Тетово го изгуби животот откако како пешак било удрено од возило околу 18 часот на булеварот „Видео Смилевски-Бато” во Тетово, информира тетовската полиција. Во девојчето удрил автомобил фолксваген голф управуван од триесетгодишник од село Фалише. -Од удирарот девојчето добило тешки телесни повреди од кои по пренесувањето во

Практиката „државјанство за инвестиции“ во Бугарија не го донесе очекуваниот резултат

Практиката „државјанство за инвестиции“ во Бугарија не го донесе очекуваниот резултат

Европската комисија ја предупреди Бугарија дека ќе биде казнета поради практиката на доделување државјанство како возврат на инвестициите во земјата, позната како „златен пасош“, иако истата во Бугарија не го даде посакуваниот резултат, известува Агенција Анадолија (АА). Според истражувањето на новинската агенција „Медијапул“ (Mediapool), од 98 странци

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Мицкоски: Владата за своите во Штип е мајка, а за народот во Вевчани маќеа

Владата за своите во Штип е „мајка”, а за народот во Вевчани „маќеа”, вака реагираше попладнево лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски откако полицијата упадна на карневалот во Вевчани за да го растури собирот. Кога Владата цензурира критика и традиција долга илјадници години, а не спречува роденден на пример во самата Влада. Кога самата власт организира

Османи побара од Милошоски да ја закаже и седницата на Комисијата за надворешна политика за амбасадорите

Османи побара од Милошоски да ја закаже и седницата на Комисијата за надворешна политика за амбасадорите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на претседателот на собраниската Комисија за надворешна политика, Антонио Милошоски му порача дека е подготвен низ трансперентна постапка да бидат отворени сите прашања од надворешната политика.  При тоа, тој побара од него да ја закаже и седницата на која кандидатите за амбасадори ќе можат да ги презентираат