притисни ентер »

Сензационален слалом во Шладминг, се радуваше Французинот Ноел
Сензационален слалом во Шладминг, се радуваше Французинот Ноел

Сензационален слалом во Шладминг, се радуваше Французинот Ноел

Саломската претстава во Шладминг, во рамки на Светскиот куп во алпско скијање доби сензационален расплет, кој беше режиран во втората трка, кога од позициите на подиумот отпаднаа, речиси, сите фаворити. Победник е 25-годишниот Французин Клеман Ноел, кој се израдува на десеттата победа во светскиот куп, сите во слалом, но прва по декември 2021 година

Французинот Ноел победи на ноќниот слалом во Шладминг

Французинот Ноел победи на ноќниот слалом во Шладминг

Французинот Клемент Ноел победи во ноќниот слалом во Шладминг, Австрија, вечерва со одлично возење во двете трки, оставајќи ги зад себе главните фаворити за подиумот. Втор заврши Швајцарецот Рамон Ценхаусерн со седум стотинки заостанување, а трет беше Норвежанецот Лукас Братен (+0,38). Првопласираниот по првата трка, Кристоферсен, имаше очајно второ