притисни ентер »

Плескавица од грав и ориз со печурки (посно)
Плескавица од грав и ориз со печурки (посно)

Плескавица од грав и ориз со печурки (посно)

Гравот и оризот убаво сварете ги, изгмечете ги со вилушка. Во смесата додајте презла, зачини, лукче и кромидче ситно изрендано. Печурките испржете ги. Половина од смесата ставете ја на чинија или калапче, врз смесата ставете ги печурките и покријте со другиот дел од смесата. Така ќе добиете една голема плескавица полнета со печурки. Плескавицата извалкајте