притисни ентер »

Посен паприкаш: Идеален оброк за летните денови, сочен и преполн со витамини!
Посен паприкаш: Идеален оброк за летните денови, сочен и преполн со витамини!

Посен паприкаш: Идеален оброк за летните денови, сочен и преполн со витамини!

Состојки: 1/2 кг компири 1/2 кг кромид 2 моркова 4 поголеми пиперки 1 врзоп магдонос 2 лажици сув зачин 2 лажици брашно мелена пиперка сол Приготвување: Излупете ги компирите и исечкајте ги на коцки. Прелејте ги со вода за да се потопат и додајте сечкан кромид, морков и пиперка, па ставете го сето тоа да се вари. Разматете брашно и мелена пиперка во

Дури и да не сте љубител: нема да можете да одолеете на вака подготвена боранија

Дури и да не сте љубител: нема да можете да одолеете на вака подготвена боранија

Состојки: 500 гр боранија 1 кромид 5-6 чешниња лук 2 моркови лист од јаглика 2-3 компири 1 зелена пиперка масло, црвен пипер бибер, зачин, сол Подготовка: Се пржат ситно сечканиот кромид и морков, па се додаваат боранија и целите компири. Додадете црвен пипер и прелијте со вода за да се сварат боранијата и компирот. Варените компири извадете ги, а

Манастирски паприкаш: Идеален оброк за посни денови, сочен и полн со витамини

Манастирски паприкаш: Идеален оброк за посни денови, сочен и полн со витамини

Денеска ви носиме рецепт за лесен, а истовремено и превкусен оброк, кој може да го подготвите во денови кога постите. Состојки: - 1/2 кг компири - 1/2 кг кромид - 2 моркови - 4 црвени пиперки - 1 китка магдонос - 2 лажици сув зачин - 2 лажици брашно - мелена пиперка - сол Подготовка: Компирите излупете ги и исечкајте ги на коцки, прелијте ги со вода