притисни ентер »

Листа на корисни јаглехидрати кои ќе ви помогнат да ја регулирате телесната тежина
Листа на корисни јаглехидрати кои ќе ви помогнат да ја регулирате телесната тежина

Листа на корисни јаглехидрати кои ќе ви помогнат да ја регулирате телесната тежина

Многумина знаат дека диетата без јаглехидрати дава навистина брзи резултати, но слабеењето на овој начин не е правилно. Дефицитот на калории е главно нешто на коешто треба да обрнете внимание кога станува збор за слабеењето. Покрај тоа, потребна е разновидна исхрана што содржи протеини, масти и јаглехидрати за да не го нарушите вашето здравје. Следниве

Прости и сложени: Која е разликата меѓу овие типови на јаглехидрати

Прости и сложени: Која е разликата меѓу овие типови на јаглехидрати

Кога станува збор за исхраната, важно е да ја сфатите нејзината суштина, посебно кога станува збор за јаглехидратите. Постојат едноставни и сложени јаглехидрати, а разликата меѓу нив е клучна за разбирање на прехранбените навики. Едноставни јаглехидрати Едноставни јаглехидрати се брз извор на енергија. Тие се состојат од пократки молекуларни синџири

Дали знаете кои јаглехидрати се прости, а кои сложени?

Дали знаете кои јаглехидрати се прости, а кои сложени?

Кога станува збор за исхраната, важно е да ја сфатите нејзината суштина, посебно кога станува збор за јаглехидратите. Постојат едноставни и сложени јаглехидрати, а разликата меѓу нив е клучна за разбирање на прехранбените навики. Едноставни јаглехидрати Едноставни јаглехидрати се брз извор на енергија. Тие се состојат од пократки молекуларни синџири

Мрсната храна го спречува слабеењето повеќе од јаглехидратите

Мрсната храна го спречува слабеењето повеќе од јаглехидратите

Намалувањето на мастите во исхраната дава повеќе резултати при слабеење од ограничувањето на јаглехидратите. Ова го покажува истражувањето на лекари од Американските институти за здравство, цитирано од страна на БиБиСи. Loading... Пет намирници кои ќе ви го исчистат организмот од маснотиите Според научниците диетите, кај кои се ограничува внесувањето

Оваа диета е многу едноставна, а се губат МИНИМУМ 10 кг за еден месец

Оваа диета е многу едноставна, а се губат МИНИМУМ 10 кг за еден месец

Хит диетата ветува дека ќе ослабете 10 килограми масни наслаги за само еден месец. И не само тоа, би требало да започне косата да ви расте побујно, ноктите да ви станат поцврсти, да ви се прочисти кожата и да се чувствувате супер… Поентата на оваа диета е да се одбегнуваат јаглените хидрати, но на едноставен начин. Само од понеделник до сабота исфрлете

Слатки и тестенини за време на диета? Да, ако ги јадете во одреден период од денот!

Слатки и тестенини за време на диета? Да, ако ги јадете во одреден период од денот!

Секоја диета подразбира откажување од одреден вид на храна, особено од калорични јаглени хидрати и маснотии кои најмногу дебелеат. Добрата вест е дека постои ситуација во која може да ја измамите диетата, а да не се каете, односно да не го расипете процесот на слабеење. Јаглехидратите и маснотиите, како тесто, бели тестенини, сладолед и путер, не морате

Скратени патчиња што ќе ве одведат до целта – ставата што е идеална за вашиот тип тело

Скратени патчиња што ќе ве одведат до целта – ставата што е идеална за вашиот тип тело

И покрај големиот број популарни диети, никој не успеал трајно да се ослободи од вишокот килограми благодарение на нив. Затоа ги нарекуваат јојо-диети – бидејќи по нивното завршување обично враќаме повеќе килограми отколку што сме загубиле. Зошто? Имено, за време на диетата се откажувате од нездравите, но и од здравите намирници. Можеби губите килограми,