притисни ентер »

МВР Билтен
МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 15 февруари 2020 (МИА) – На 14.02.2020 во периодот од 19.00 до 20.40 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници од СВР Тетово извршиле претрес во домот и помошните простории на К.А. (21) во Тетово . При претресот биле пронајдени и одземени неколку пакувања со прашкаста материја и дигитална вага. По целосно документирање на случајот,

МВР Билтен

МВР Билтен

На 14.02.2020 во периодот од 19.00 до 20.40 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници од СВР Тетово извршиле претрес во домот и помошните простории на К.А.(21) во Тетово. При претресот биле пронајдени и одземени неколку пакувања со прашкаста материја и дигитална вага. По целосно документирање на случајот, против К.А. ќе биде поднесена

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 14 февруари 2020 (МИА) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Х.(61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 06.03.2019 полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Х.(61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. Скопје, 14 февруари 2020 (МИА) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против М.Х.(61) од Охрид, поради постоење основи на сомнение

Приведено лице од Скопје за поседување нож

Приведено лице од Скопје за поседување нож

На 13.02.2020 во 12.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Ѓорче Петров“, при извршен преглед кај А.А.(24) од Скопје, пронашле нож на расклопување. Тој бил приведен поради сомнение за сторен прекршок од Законот за оружје. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Пет лица уапсени за поседување марихуана од Скопје, Тетово и Куманово

Пет лица уапсени за поседување марихуана од Скопје, Тетово и Куманово

На 13.02.2020 во 12.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Ѓорче Петров“ го лишиле од слобода Г.Р.(20) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 13.02.2020 во 21.15 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Перо Наков“,

Приведено лице од Скопје за поседување нож

Приведено лице од Скопје за поседување нож

На 13.02.2020 во 12.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Ѓорче Петров“, при извршен преглед кај А.А.(24) од Скопје, пронашле нож на расклопување. Тој бил приведен поради сомнение за сторен прекршок од Законот за оружје. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Пет лица уапсени за поседување марихуана од Скопје, Тетово и Куманово

Пет лица уапсени за поседување марихуана од Скопје, Тетово и Куманово

На 13.02.2020 во 12.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Ѓорче Петров“ го лишиле од слобода Г.Р.(20) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. На 13.02.2020 во 21.15 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Перо Наков“,

Две момчиња се шетале низ Скопје со пиштол, нож и палка во џебовите

Две момчиња се шетале низ Скопје со пиштол, нож и палка во џебовите

Две момчиња синоќа биле приведени заради поседување пиштол и нож во две одвоени контроли што ги извршила полицијата на скопските улици. Имено, во првиот случај, полициските службеници синоќа во 23.30 часот на ул.„Есперанто“ го лишиле од слобода лицето М.З.(19) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него бил пронајден пиштол „ЦЗ Б“, калибар 9

Пиштол и метална палка пронајдени кај 19-годишник во Скопје

Пиштол и метална палка пронајдени кај 19-годишник во Скопје

При претрес на 19-годишник во скопската населба Влае, полицијата пронашла пиштол „ЦЗ Б“, калибар 9 милиметри, една рамка со 10 куршуми и метална палка. Полицискиот претрес бил извршен во вечерните часови на 13 февруари на улицата Есперанто, а тинејџерот веднаш бил уапсен и спроведен во станица. По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен