притисни ентер »

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“
Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Да ѝ дозволиме на уметноста да нѐ инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Северна Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на чување, истакна вечерва претседателот на државата Стево Пендаровски на отворањето на 59. издание на фестивалот

Светски познатата виолинистка Ванеса Меј вечерва го отвора „Охридско лето“

Светски познатата виолинистка Ванеса Меј вечерва го отвора „Охридско лето“

Со концерт на светски познатата виолинистка, Ванеса Меј вечер на Антички театар ќе биде отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето“. Британската уметница, која сака да експериментира со начинот на кој и се обраќа на публиката посетила над 50 земји, а свирела на атрактивни локации како: Кремлин во Москва, Хајд Парк во Лондон и Акропол во Атина

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај. Во овој дел на градот каде што гравитира Античкиот театар, ќе биде забрането движење на возила, така што

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“ Светски познатата виолинистка Ванеса Меј, синоќа го отвори 59-тото издание на Охридско лето. Бројната публика уживаше во спектакуларниот концерт на Меј која настапи во придружба на македонската филхармонија. По завршување на концерот, Меј која е познат активист за правата на животните се

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Охрид синоќа блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров од

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров

Зачувување на Охрид и отстранување на дивоградбите- силни пораки од 59 то спектакуларно Охридско лето

Зачувување на Охрид и отстранување на дивоградбите- силни пораки од 59 то спектакуларно Охридско лето

Ова е пораката на уметниците која ја пренесе драмскиот селектор Александар Поповски на отворањето на вчерашното величенствено 59 то издание на фестивалот Охридско лето. Поповски, цитираше дела, на како што го нарече „македонскиот Хомер“, Горан Стефановски правејќи паралела со сегашните случувања. Користејќи токму одломки од една од најзначајните драми

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров