притисни ентер »

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него
Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115. За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА, а малку фалеше натпреварот да го заврши со трипл-дабл учинок. Одличниот кошаркар зад своето име запиша 29 поени,

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115. За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА, а малку фалеше натпреварот да го заврши со трипл-дабл учинок. Одличниот кошаркар зад своето име запиша 29 поени,

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Лука Дончиќ е неверојатен: Монструозно забивање и нестварна тројка во уште една одлична вечер за него

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ уште еднаш на дело ги покажа своите несомнени вештини и беше предводник на својот Далас во победата против Минесота со 119:115. За Дончиќ може да се каже дека ова беше најдобрата негова партија во НБА Лига, а малку фалеше натпреварот да го заврши со трипл-дабл учинок. Одличниот кошаркар зад своето име запиша 29 поени,

Тежок шут за два, забивање преку двајца и тројка, неверојатниот Дончиќ сам ја победи Минесота

Тежок шут за два, забивање преку двајца и тројка, неверојатниот Дончиќ сам ја победи Минесота

Далас забележа нова победа, Лука Дончиќ со серија од седум поени во завршните 90 секунди од мечот ја реши Минесота и донесе триумф за „Маверикс" од 113-117. Словенецот одново беше херој на Далас и го предводеше својот тим до триумф на гостувањето кај Минесота. Лука Дончиќ имаше неверојатни 90 секунди во кој постигна седум поени и донесе победа од 113-117

Дончиќ со нов историски подвиг

Дончиќ со нов историски подвиг

Словенечкиот кошаркар, Лука Дончиќ, продолжува со одличните настапи во НБА лигата. Најновиот подвиг, дебитантот на Далас маверикс го оствари на мечот против Минесота тимбервулвс кој го заврши со учинот од 29 поени, 12 асистенции и осум скокови. Притоа, Дончиќ беше непогрешлив во последните минута ипол кога реализира три напади по ред, вклучувајќи ја

На Дончиќ му е галје за бројките зад неговото име: Победите се главни!

На Дончиќ му е галје за бројките зад неговото име: Победите се главни!

Словенечката тинејџерска ѕвезда во НБА, Лука Дончиќ нема сомнение дека е прв фаворит за наградата најдобар дебитант во сезоната, особено што игра неверојатно во својата прва сезона во НБА и веќе го воодушеви целиот свет. Дончиќ синоќа за малку не стигна до трипл-дабл ефект, но затоа со три потега во завршните 90 секунди ја реши Минесота, па на својот

Дончиќ со фантастична партија донесе триумф за Далас, Голден Стејт го прегази Чикаго!

Дончиќ со фантастична партија донесе триумф за Далас, Голден Стејт го прегази Чикаго!

Синоќа во НБА-лигата беа одиграни девет натпревари, а беа и забележани неколку Олстар резултат, па така Голден Стејт го нокаутираше Чикаго Булс со 146-109. Големата тројка на Вориорс повторно беше одлична, па така Клеј Томсон постигна 30, Стеф Кари 28, а Кевин Дурант 22 поени. Од друга страна, Далас Маверикс триумфираа на гостувањето кај Минесота Тимбервулвс

Кога е тешко тука е Дончиќ: Влез, забивање, па тројка за крај – ја реши Минесота за 90 секунди!

Кога е тешко тука е Дончиќ: Влез, забивање, па тројка за крај – ја реши Минесота за 90 секунди!

Лука Дончиќ одново одигра фантастичен натпревар и во победата на Далас против Минесота 115:119 учествуваше со 29 поени, 12 асисстенции и осум скокови. Словенското чудо едноставно не запира! Дончиќ постигна 11 поени во последната четвртина, од кои седум беа во самата завршница со што го реши натпреварот. Започна со влезот за два поени, па забивање и

За 90 секунди реши сè: Како Дончиќ во три потези ја суреди Минесота

За 90 секунди реши сè: Како Дончиќ во три потези ја суреди Минесота

Словенечката тинејџерска сензација Лука Дончиќ едноставно е неверојатен и спектакуларен, па тоа го покажа и синоќа со нова маестрална партија во која во завршницата сам ѝ обезбеди победа на својата екипа Далас Мавериск. Далас победи со 119-115, а Словенецот даде 11 поени во последната четвртина од кои седум во самата завршница, кога практично го реши

Лука Дончиќ блескаше повторно со 29 поени

Лука Дончиќ блескаше повторно со 29 поени

Лука Дончиќ уште еднаш го потврди својот екстра квалитет, младиот Словенец кој има само 19 години не престанува да ги воодушевува  љубителите на НБА лигата, тој против минесота постигна 29 поени 12 скока и 8 асистенции. Резултати од нокешните натпревари во НБА лигата: Филаделфија- Атланта 121:123 Њујорк – Индијана 106:121 Торонто – Бруклин 122:105