притисни ентер »

Грција упати демарш до Турција околу сеизмичките истражувања во Медитеранот
Грција упати демарш до Турција околу сеизмичките истражувања во Медитеранот

Грција упати демарш до Турција околу сеизмичките истражувања во Медитеранот

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Турскиот брод „Оруч Рејс“, според АНА-МПА, вечерва навлегол во

Грција испраќа демарш до Турција

Грција испраќа демарш до Турција

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Турскиот брод „Оруч Рејс“, според АНА-МПА, вечерва навлегол во најисточниот дел на грчкиот контенинтален

Демарш од Атина до Анкара

Демарш од Атина до Анкара

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Турскиот брод „Оруч Рејс”, според АНА-МПА, вечерва навлегол

Демарш од Атина до Анкара

Демарш од Атина до Анкара

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Турскиот брод „Оруч Рејс“, според АНА-МПА, вечерва навлегол во

Атина упати демарш до Анкара за издадената навигациска информација Navtex

Атина упати демарш до Анкара за издадената навигациска информација Navtex

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Турскиот брод „Оруч Рејс“, според АНА-МПА, вечерва навлегол во

Грчко МНР: Грција ќе ги брани нејзиниот суверенитет и нејзините суверени права

Грчко МНР: Грција ќе ги брани нејзиниот суверенитет и нејзините суверени права

Грција нема да прифати никаква уцена, ќе ги брани нејзиниот суверенитет и нејзините суверени права, соопшти грчкото Министерство за надворешни работи и ја повика Турција „веднаш да ги запре нелегалните активности, кои ги поткопуваат мирот и безбедноста во регионот“, јави дописничката на МИА од Атина. Реакцијата од грчкото МНР доаѓа по, како што велат,

Демарш од Атина до Анкара

Демарш од Атина до Анкара

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас, утрово дал упатства до грчката амбасада во Анкара да достави демарш до турското МНР за издадената навигациска информација Navtex за сеизмички истражувања, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина. Турскиот брод „Оруч Рејс“, според АНА-МПА, вечерва навлегол во

Седница на грчкиот владиниот совет за национална безбедност по најавените активности на Турција во Медитеранот

Седница на грчкиот владиниот совет за национална безбедност по најавените активности на Турција во Медитеранот

Начините за реагирање за турската провокација и ситуацијата во Источниот Медитеран биле темите што се разгледале на состанок на владиниот совет за национална безбедност, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Како што јави дописничката на МИА од Атина, состанокот беше свикан откако рано утрово Турција издаде нова навигациска