притисни ентер »

Посни обланди со смокви
Посни обланди со смокви

Посни обланди со смокви

Потребни состојки : 250 гр шеќер 250 гр мелени смокви 250 гр сечкани ореви 2 листа обланда 150 мл вода Начин на подготовка : Во длабок сад ставете ги шеќерот и водата да вријат околу 3 минути. Во смесата се додаваат смоквите и оревите сечкани по должина. Добро се промешува. Додека е смесата жешка, се премачкува една обланда и врз неа се става другата

Брза обланда од смокви (посно)

Брза обланда од смокви (посно)

Закон колач за посни слави и имендени. За сите кои сакаат богат вкус од колач со смокви и ореви пробајте го нема да погрешите... 1. Во длабок сад се става шеќерот и водата да врие околу 3 минути. 2. Во него се додава додека е врело смоквите и сечканите по должина ореви и добро се промешува. Додека е жешко се премачкува 1 обланда и врз неа се става

Македонски сочен колач со гриз, ореви и суво грозје – додека се пече цела куќа ви мириса прекрасно

Македонски сочен колач со гриз, ореви и суво грозје – додека се пече цела куќа ви мириса прекрасно

Ова е најсподелуваниот рецепт на Балканот. Македонскиот колач е толку добар што додека го печете целата куќа ви мириса прекрасно, а за вкусот нема потреба да се коментира – пробајте го и уверете се сами… ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 5 шолји газирана вода 5 шолји брашно 3 шолји масло 3 шолји пченичен гриз 1 лажичка цимет 100 г сечкано суво грозје 100 г сечкани