притисни ентер »

СЈО останува на речиси истото обвинение за „Монструм“
СЈО останува на речиси истото обвинение за „Монструм“

СЈО останува на речиси истото обвинение за „Монструм“

Не сакаше да ги коментира. „Во зависност од она што ќе произнесе од тие нови докази ќе има и соодветни измени од фактичка природа, а евентуално и од персонална, се со цел да биде задоволена правдата за сите коишто се засегнати во и од овој кривично правен настан“ – изјави обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи. Пет часа траеше распитот во судот на трето

Обвинетиот Фејзи Азири со алиби за масакрот кај Смилковското Езеро

Обвинетиот Фејзи Азири со алиби за масакрот кај Смилковското Езеро

Три часа траеше распитот на четвртообвинетиот во случајот „Монструм“, Фејзи Азири. Тој пред судот негираше дека има врска со убиството на момчињата и рече дека обвинението е монтирано. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи, рече дека комуницирал со високи функционери на ДУИ, меѓу кои и со Невзат Бејта и Изет Меџити. Откако излегол од притвор тој

Сослушани двајца обвинети за „Монструм“, ново рочиште на 23 мај

Сослушани двајца обвинети за „Монструм“, ново рочиште на 23 мај

Скопје, 16 мај 2018 (МИА) - Повеќе од пет часа траеше денешното рочиште за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година на кое исказ даваа обвинетите Агим Исмаиловиќ  и Фејзи Азири. Фејзи Азири во судница беше донесен од затворот во Штип, каде отслужува казна затвор за друго кривично дело. Тој пред Судот

Фејзи Азири со алиби за масакрот кај Смилковско Езеро

Фејзи Азири со алиби за масакрот кај Смилковско Езеро

Три часа траеше распитот на четвртообвинетиот во случајот „Монструм“, Фејзи Азири. Тој пред судот негираше дека има врска со убиството на момчињата и рече дека обвинението е монтирано. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи, рече дека комуницирал со високи функционери на ДУИ, меѓу кои и со Невзат Бејта и Изет Меџити. Откако излегол од притвор тој

Исмаиловиќ не знае каде бил кога се случил масакрот, ама знае дека брат му е во Приштина

Исмаиловиќ не знае каде бил кога се случил масакрот, ама знае дека брат му е во Приштина

Агим Исмаиловиќ, брат на Африм Исмаиловиќ, егзекуторот на децата кај Смилковско Езеро, се колне дека не учествувал во масакрот, но не се сеќава каде бил на 12 април 2012 година кога се случи петкратното убиство. Ова третообвинетиот во случајот „Монструм“ го изјави денеска пред судечкиот совет во Кривичниот суд во Скопје, каде почна повторената постапка

Фетаи: Од новите докази ќе зависат измените во обвинението за убиството кај Смилковско

Фетаи: Од новите докази ќе зависат измените во обвинението за убиството кај Смилковско

По три часа траење судот го прекина рочиштето за случајот „Монструм“. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи по завршувањето на рочиштето во изјава за медиумите истакна дека важно за овој предмет е тоа што почнува одново со судења каде ќе се изведуваат стари докази, но ќе бидат изведени и нови од страна на СЈО и одбраната. Фетаи кажа дека сѐ ќе зависи

Обвинетиот Фејзи Азири негираше врска со убиството во случајот „Монструм“

Обвинетиот Фејзи Азири негираше врска со убиството во случајот „Монструм“

Три часа траеше распитот на четвртообвинетиот во случајот „Монструм“, Фејзи Азири. Тој пред судот негираше дека има врска со убиството на момчињата и рече дека обвинението е монтирано. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи, рече дека комуницирал со високи функционери на ДУИ, меѓу кои и со Невзат Бејта и Изет Меџити. Откако излегол од притвор тој

Косовската полиција знае каде се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, откри во судница обвинет во Монструм

Косовската полиција знае каде се Африм Исмаиловиќ и Алил Демири, откри во судница обвинет во Монструм

Мојот брат е во Косово, комуницирав со него преку вибер, рече на денешното рочиште за случајот Монструм обвинетиот Агим Исмаиловиќ. На прашање на обвинителката Фатиме Фетаи која е точната адреса и каде точно се наоѓа неговиот брат Африм Исмаиловиќ, обвинет во оваа постапка кој се бара по потерница, Агим рече дека тој живее во Приштина, дека адресата

СЈО ќе бара измени во обвинението за „Монструм”

СЈО ќе бара измени во обвинението за „Монструм”

Според Фетаи, новите докази кои ќе ги изведе СЈО, биле од фактичка и персонална природа. Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи и обвинителот Гаврил Бубевски, денеска го прочитаа обвинението на обвинителството за организиран криминал, во кое за тероризам и помагање на тероризам, во случајот „Монструм“ се товарат Агим и Африм Исмаиловиќ, Алил Демири,