притисни ентер »

Јоханис победи во првиот круг од претседателските избори во Романија
Јоханис победи во првиот круг од претседателските избори во Романија

Јоханис победи во првиот круг од претседателските избори во Романија

Романскиот претседател, Клаус Јоханис денеска победи во првиот круг од претседателските избори и најверојатно ќе се кандидира против поранешната премиерка Виорика Данчила на 24-ти ноември. Ова го покажуваат податоците од анкетите кои излегуваат од романските избирачки места, објавија романските и светските новински агенции. Според излезната анкета

Јоанис и Данчила во вториот круг на претседателските избори во Романија

Јоанис и Данчила во вториот круг на претседателските избори во Романија

Вториот круг на претседателските избори ќе се одржи на 24 ноември. Актуелниот романски претседател Клаус Јоанис освои најмногу гласови во првиот круг на претседателските избор, а во вториот круг негов противкандитат ќе биде лидерката на опозициската Социјалдемократска партија Виорика Данчила, покажаа првичните резултати објавени вечерва, пренесе „Блиц“

Јоханис и Данчила одат во втора рунда на претседателските избори во Романија

Јоханис и Данчила одат во втора рунда на претседателските избори во Романија

Романскиот претседател, Клаус Јоханис денеска победи во првиот круг од претседателските избори и најверојатно ќе се кандидира против поранешната премиерка Виорика Данчила на 24-ти ноември. Ова го покажуваат податоците од анкетите кои излегуваат од романските избирачки места, објавија романските и светските новински агенции. Според излезната анкета

Претседателски избори во Романија: Јоанис води во првиот круг

Претседателски избори во Романија: Јоанис води во првиот круг

Актуелниот претседател Клаус Јоанис води во првиот круг на романските претседателски избори. Во вториот круг се очекува да се соочи со поранешниот премиер Виорике Данчила, покажуваат две излезни анкети. Гласачките места беа затворени во 19 часот по локално време, а според излезните анкети се проценува дека Јоанис освои 39, а Данчила 22,5 проценти

Во вториот круг на претседателските избори во Романија одат Јоанис и Данчила

Во вториот круг на претседателските избори во Романија одат Јоанис и Данчила

Вториот круг од изборите ќе се одржат на 24 ноември. Романските медиуми известуваат за резултатите од излезната анкета според која актуелниот претседател Јоанис доби 39%, а Данчила 22,5% од гласовите. Анкетите претходно ја предвидуваа победата на 60-годишниот Јоанис, централно-десничарски политичар, поранешен професор по физика и член на германското

Јоханис и Данчила одат во втор круг на изборите во Романија

Јоханис и Данчила одат во втор круг на изборите во Романија

Претседателот на Романија, десноцентристот Клаус Јоханис, е на пат да освои втор 5-годишен мандат. Тој го освои првиот круг на гласање со 39 проценти од гласовите, далеку пред Виорика Данчила, поранешниот премиер на социјалдемократите. Нејзиниот резултат е 22 проценти. Од другите 12 кандидати, најдобро се претстави лидерот на централно-десничарскиот

Излезни анкети на изборите во Романија: Актуелниот претседател Јоханис во водство по првиот круг

Излезни анкети на изборите во Романија: Актуелниот претседател Јоханис во водство по првиот круг

Фото: euractiv.ro Актуелниот претседател Клаус Јоханис, според две излезни анкети, е водечки по првиот круг на изборите во Романија. Негов противкандидат за вториот круг на гласање се очекува да биде поранешната романската премиерка од редовите на социјалдемократите, Виорика Данчила. Изборните места беа затворени во 19 часот по локално време, а првичните

Претседателски избори во Романија: Јоанис води во првиот круг

Претседателски избори во Романија: Јоанис води во првиот круг

Актуелниот претседател Клаус Јоанис води во првиот круг на романските претседателски избори. Во вториот круг се очекува да се соочи со поранешниот премиер Виорике Данчила, покажуваат две излезни анкети. Гласачките места беа затворени во 19 часот по локално време, а според излезните анкети се проценува дека Јоанис освои 39, а Данчила 22,5 проценти од

Претседателски избори во Романија

Претседателски избори во Романија

Околу 18,2 милиони луѓе со право на глас денеска ќе се изјаснат за еден од 14 кандидати за претседател на Романија. Се претпоставува дека ниту еден од кандидатите нема да освои 50 проценти од гласовите и на 24 ноември ќе се одржи втор круг од претседателските избори. Фаворит на изборите е актуелниот шеф на државата Клаус Јоханис со поддршка од над

Избори во Романија, 14 кандидати за избор на претседател

Избори во Романија, 14 кандидати за избор на претседател

Околу 18,2 милиони луѓе со право на глас денеска ќе се изјаснат за еден од 14 кандидати за претседател на Романија. Се претпоставува дека ниту еден од кандидатите нема да освои 50 проценти од гласовите и на 24 ноември ќе се одржи втор круг од претседателските избори. Околу 18,2 милиони луѓе со право на глас денеска ќе се изјаснат за еден од 14 кандидати