притисни ентер »

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?
Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал е неговиот најсериозен ривал, велејќи дека најмногу сака да игра со него, а и најмногу стравува од таквите дуели. Ако првата констатација сигурно е точна, многумина сепак би се обложиле дека најмногу стравува од Новак Ѓоковиќ, неговиот противник во денешното финале на Вимблдон. 37-годишниот Швајцарец

Ѓоковиќ игра за историски рекорди на денешното финале против Федерер

Ѓоковиќ игра за историски рекорди на денешното финале против Федерер

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има можност да ја одбрани титулата на Вимблдон доколку денес во финалето го победи Роџер Федерер. Евентуален успех ќе донесе историски рекорди зад името на првиот светски рекет. Тој ќе стане првиот тенисер кој има над 30 години во новата ера кој освоил две титули во низа на Грен слем турнирот во Лондон. Исто така, тоа

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал е неговиот најсериозен ривал, велејќи дека најмногу сака да игра со него, а и најмногу стравува од таквите дуели. Ако првата констатација сигурно е точна, многумина сепак би се обложиле дека најмногу стравува од Новак Ѓоковиќ, неговиот противник во денешното финале на Вимблдон. 37-годишниот Швајцарец

Федерер VS Ѓоковиќ – денеска во 15 часот, финале на „Вимблдон“

Федерер VS Ѓоковиќ – денеска во 15 часот, финале на „Вимблдон“

Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер по 48-ми пат во меѓусебен дуел, денеска од 15 часот за трофејот на Вимблдон – ексклузивно на 1 ТВ ! Денеска, 14 јули со почеток во 15 часот следува финалето во машка конкуренција на престижниот тениски турнир “Вимблдон”. Федерер против Џоковиќ! Швајцарија контра Србија. Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал

Нова тениска класика, Ѓоковиќ и Надал за трофејот на Вимблдон

Нова тениска класика, Ѓоковиќ и Надал за трофејот на Вимблдон

Во денешното финале на Вимблдон се среќаваат тенисерите кои имаат 35 гран слем титули и 12 триумфи на Вимблдон. Во машкото финале на Вимблдон ќе се сретнат двајца од трјцата најдобри тенисери во последната деценија, Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Еден против друг за трофејот на најпрестижниот тениски турнир ќе играат тенисерите кои заедно имаат вкупно

Нова пресметка за аналите: Ѓоковиќ фаворит, Федерер тврди дека „не е готов“!

Нова пресметка за аналите: Ѓоковиќ фаворит, Федерер тврди дека „не е готов“!

Уште една пресметка за аналите. Новак Ѓоковиќ против Роџер Федерер по 48-ми пат во меѓусебен дуел, денеска од 15 часот за трофејот на Вимблдон. „Ова е како на училиште. Па нема на денот на тестот да учите. Подготовките се завршени. Така да нема некаква посебна подготовка за финалето и за двајцата. Добро се познаваме и ни останува само да уживаме во

Во 15 часот борбата за тронот на Вимблдон: Ѓоковиќ – Федерер

Во 15 часот борбата за тронот на Вимблдон: Ѓоковиќ – Федерер

Во денешното финале на Вимблдон се среќаваат тенисерите кои имаат 35 гран слем титули и 12 триумфи на Вимблдон. Во машкото финале на Вимблдон ќе се сретнат двајца од трјцата најдобри тенисери во последната деценија, Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Еден против друг за трофејот на најпрестижниот тениски турнир ќе играат тенисерите кои заедно имаат вкупно

Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон

Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон

Светскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата од Вимблдон, откако успеа да го совлада упорниот Шпанец Роберто Баутиста Агут со 6:2/4:6/6:3/6:2 во меч одбележан со неговата лутина откако навивачите на „Централниот терен“ очигледно се ставија на страната на Шпанецот. Противникот за финалето Ѓоковиќ ќе го дознае по полуфиналето помеѓу Роџер Федерер

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му се отвора можност повторно да се бори за трофејот. Денешниот меч беше 40-ти меѓусебен дуел на најголемите

ВИМБЛДОН 2019: Време е за нова класика, Ѓоковиќ ја брани титулата, Федерер ја напаѓа

ВИМБЛДОН 2019: Време е за нова класика, Ѓоковиќ ја брани титулата, Федерер ја напаѓа

Последниот ден на Вимблдон е ден кога се доделува „круната“ во машкото финале, годинава, актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ против предизвикувачот Роџер Федерер, подобро и не можеше да биде, вистинска класика. Ова е 48 пресметка меѓу двајцата тенисери, на Вимблдон се сретнале три пати, еднаш во полуфинале  и два пати во финале, ова е четврта пресметка