Маркез ја освои 93-тата пол-позиција во кариерата, Мартин најбрз на спринтот во Шпанија

Марк Маркез ја освои пол-позицијата за утрешната трка за Големата награда на Шпанија во Мото ГП шампионатот, додека на спринт трката триумфираше Хорхе Мартин. Маркез дојде до својата прва пол-позиција со тимот на Гресини, а вкупно до 93-тата во кариерата. Шпанецот имаше најбрз круг во утринските квалификации на патеката во Херез со време од 1 минута,

Лудница во спринтот во Херез, победи Мартин

Хорхе Мартин го освои првото место на спринт трка во Херез во рамките на Мото ГП шампионатот. Шпанецот на Прамак Дукати беше убедлив, максимално ги искористи проблемите со кои се соочија неговите конкуренти и на крајот ја мина целта за 19:52.682 минути. На второто место со речиси три секунди заостанување се најде младиот Педро Акоста (ГасГас) кој продолжи

Маркез освои прва пол-позиција со Дукати, лудиот спринт му припадна на Мартин

Марк Маркез очекувано беше максимално мотивиран на трката за големата награда на Шпанија, а доброто познавање на патеката Херес му овозможи да освои прво место, односно прва пол-позиција како член на Дукати Гресини. Осумкратниот светски првак покажа извонредни перформанси и се избори за подобро време од Бецеки и Хорхе Мартин, па тоа беше гаранција

Мартин победи на спринтот во Херез!

Хорхе Мартин победи на спринтот на патеката во Херез за ГН на Шпанија во Мото ГП. Ова беше луда трка, на која најдобро се снајде возачот на Дукати и успеа прв да дојде до целта. Како втор заврши Педро Акоста, додека трет беше Фабио Квартараро. Вистински трагичар беше Марк Маркес кој до четири круга до крајотѕ беше водечки, но сепак излета од патеката