притисни ентер »

РК Еурофарм Пелистер: Не побаравме милост од никого, можни се две решенија за полуфиналните куп мечеви
РК Еурофарм Пелистер: Не побаравме милост од никого, можни се две решенија за полуфиналните куп мечеви

РК Еурофарм Пелистер: Не побаравме милост од никого, можни се две решенија за полуфиналните куп мечеви

Откако дојде до согласност меѓу РК Вардар 1961 и РК Алкалоид наместо во четврток да го играат полуфиналето од ракометниот Куп на Македонија в петок , и истото веднаш беше прифатено и потврдено од Ракометната федерација на Македонија, сега РК Еурофарм Пелистер излезе со ново соопштение во кое нуди две решенија за одредување на термините на полуфиналните

Вардар и Алкалоид реагираа џентлменски, РФМ ги премести термините на полуфиналните куп дуели

Вардар и Алкалоид реагираа џентлменски, РФМ ги премести термините на полуфиналните куп дуели

Реакциите на Еурофарм Пелистер во однос на одредените термини за полуфиналните Куп мечеви од страна на Ракометната федерација на Македонија, на крајот донесоа промена, па битолскиот состав го доби она што го бараше. Пелистерци реагираа затоа што требаше да го играат своето полуфинале во петок, а тоа изнуди џентлменски потег на ривалите Вардар и Алкалоид,

Еурофарм Пелистер: Не бараме милост, туку двете полуфиналиња да бидат во ист ден!

Еурофарм Пелистер: Не бараме милост, туку двете полуфиналиња да бидат во ист ден!

После одлуката на Натпреварувачката комисија на РФМ за првото полуфинале од Купот за мажи кое треба да се игра утре, да играат Еурофарм Пелистер и Тиквеш, а другото полуфинале да биде в петок помеѓу Вардар 1961 и Алкалоид, повторно се огласија битолчани кои први бараа промена на термините. Според нив, двете полуфиналиња треба да се играат во ист ден,

Пелистер сега бара да му се врати терминот - не сакал милост од Вардар и Алкалоид!

Пелистер сега бара да му се врати терминот - не сакал милост од Вардар и Алкалоид!

Пелистер се јави со соопштение откако Вардар и Алкалоид предложија, а Раркометната федерација на Македонија (РФМ) прифати промена на термините за полуфиналните натпревари од Купот на Македонија. Пелистер вчера имаше бурна реакција кон РФМ откако излезе распоредот за полуфиналниот натпревари од Купот на Македонија. Тие и Тиквеш требаше да играат во

Еурофарм Пелистер не сака повластувања и сега нуди две решенија

Еурофарм Пелистер не сака повластувања и сега нуди две решенија

По отстапувањето на терминот од Вардар и Алкалоид за одигрување на завршницата на Купот на Македонија , Еурофарм Пелистер се огласи и одби било каква повластеност. Шампионот на Македонија сега нуди две решенија за термините и потенцира дека само требало да се почитува правилникот. Соопштението ви го пренесуваме во целост. „Почитувани љубители на ракометот

Еурофарм Пелистер и ГРК Тиквеш ќе играат в четврток за финале во Купот

Еурофарм Пелистер и ГРК Тиквеш ќе играат в четврток за финале во Купот

На инсистирање на ракометниот клуб Еурофарм Пелистер , натпреварувачката комисија при Ракометната федерација на Македонија (РФМ) постапувајќи по доставените дописи од страна на РК Вардар 1961 и РК Алкалои д се согласија до го отстапат предвидениот термин четврток за одигрување на полуфиналниот натпревар од Купот. Допис за промена на терминот има доставено

Рокада во Купот: Битолчани ќе играат в четврток, Алкалоид и Вардар ден подоцна

Рокада во Купот: Битолчани ќе играат в четврток, Алкалоид и Вардар ден подоцна

Непотребната бура што ја предизвика Е. Пелистер со низата соопштенија во изминатиот период придонесе на крајот битолчани да си ја исполнат желбата, своето полуфинале со Тиквеш да го играат в четврток и со тоа да добијат ден повеќе за одмор пред големото финале. Двата скопски ривали Вардар и Алкалоид покажаа спортска големина јасно ставајќи до знаење

Куп: РК Алкалоид го прифати предлогот на Вардар да го играат полуфиналето в петок

Куп: РК Алкалоид го прифати предлогот на Вардар да го играат полуфиналето в петок

Откако Ракометната федерација на Македонија (РФМ) ги објави термините по жрепката за завршните турнири во Купот , имаше незадоволство во ракометниот клуб Еурофарм Пелистер бидејќи би добиле само еден ден одмор пред финалето. Натпреварите ќе се играат во СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје, а како што првично објави РФМ, в четврток (16 мај) од 19.30 часот

Вардар и Алкалоид му ја исполнија желбата на Пелистер да има ден повеќе за одмор пред финалето од Купот на Македонија

Вардар и Алкалоид му ја исполнија желбата на Пелистер да има ден повеќе за одмор пред финалето од Купот на Македонија

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) го прифати барањето на Вардар и Алкалоид натпреварот од полуфуиналето во Купот на Македонија да го играат в петок наместо в четврток за да му излезат во пресрет на Пелистер кој се пожали дека ќе има ден помалку за одмор. Според првичниот распоред Алкалоид и Вардар требаше да го играат в четврток на 16. мај,