притисни ентер »

Volkswagen наскоро ќе одлучи за судбината на Bugatti
Volkswagen наскоро ќе одлучи за судбината на Bugatti

Volkswagen наскоро ќе одлучи за судбината на Bugatti

Групацијата Volkswagen наскоро треба да донесе одлука околу судбината на Bugatti и евентуалното спојување со хрватскиот производител Rimac Веќе е познато дека Volkswagen планира да го ревидира статусот на некои од своите брендови во портфолиото, а еден од нив е и Bugatti. Според извештаите од септември 2020 година, Volkswagen групацијата планира да

Rimac станува сопственик на Bugatti до лето?

Rimac станува сопственик на Bugatti до лето?

Од изјавата на шефот на Porsche може да се „прочита“ дека до престојното лето хрватскиот Rimac Automobili ќе стане сопственик на Buhatti за поголем удел на Porsche во Rimac Во наредните месеци, групацијата Volkswagen ќе донесе одлука за потенцијално поврзување на спортската марка Bugatti која е под нивно покровителство и Rimac Automobili. Колку за

Хрватската автокомпанија „Римац“ би можела да го преземе „Бугати“

Хрватската автокомпанија „Римац“ би можела да го преземе „Бугати“

Хрватскиот производител на електрични хиперавтомобили „Римац“ и брендот на суперавтомобили „Бугати“ си одговараат во технолошка смисла, изјави извршниот директор на „Порше“, Оливер Блуме, најавувајќи дека двете компании наскоро би можеле да постигнат договор. Специјализираниот британски магазин „Кар“ минатата година објави дека „Фолксваген“ сака да

Rimac го презема Bugatti?

Rimac го презема Bugatti?

Rimac Automobili и супер-автомобилот на Volkswagen, Bugatti, се технолошки добар пар, изјави Оливер Блуме, директор на Porsche за германски Automobilwoche, пренесува Ројтерс. Изјавата ја разбуди надежта дека Римац навистина може да го преземе Bugatti, за што се зборува веќе неколку месеци, пренесе „Пословни“. Имено, во септември минатата година британскиот