притисни ентер »

ТФТ убедливо поразен од фенерџијата во АБА2
ТФТ убедливо поразен од фенерџијата во АБА2

ТФТ убедливо поразен од фенерџијата во АБА2

Македонскиот претставник ТФТ го претрпе и шестиот пораз во рамките од осмото коло во АБА2-лигата, на стартот од најновиот балон од регионалното натпреварување што се одржува во Бања Лука. Освојувачот на Купот на Македонија вечерва за ривал го имаше Шенчур, тим од кој ТФТ убедливо загуби со 74-91. Шенчур влезе во мечот без ниту една победа досега во

Шенчур го оддалечи ТФТ од плеј-офот во АБА 2 лигата

Шенчур го оддалечи ТФТ од плеј-офот во АБА 2 лигата

Шенчур го оддалечи ТФТ од плеј-офот во АБА 2 лигата Ф.К. Пред 1 минута фото: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic Македонскиот кошаркарски клуб ТФТ претрпе нов пораз во АБА 2 лигата откако загуби со 74:91 од словенечкиот Шенчур . Екипата од Тафталиџе во првиот натпревар од турнирот во Бања Лука, доживеаја непријатно изненадување, беше совладана од

ТФТ парираше едно полувреме, но загуби од Шенчур во АБА-2

ТФТ парираше едно полувреме, но загуби од Шенчур во АБА-2

Кошаркарите на ТФТ Скопје се бореа, меѓутоа загубија од Шенчур во рамките на осмото коло на АБА-2 лигата на „балонот“ во Бања Лука со 74-91. Средбата во спортската сала „Борик“ понуди изедначен прв дел, во кој скопскиот тим имаше и предност, меѓутоа потоа ривалот од Словенија заигра подобро и заслужено победи. Се тргна израмнето, со игра кош за коп,

Смилковски: Паузата лошо влијае на нас, мечот се реши со серијата од 10-0

Смилковски: Паузата лошо влијае на нас, мечот се реши со серијата од 10-0

Македонскиот кошаркарски прволигаш ТФТ доживеа нов пораз на меѓународна сцена во АБА-2 лигата. Екипата на Боро Смилковски загуби од Шенќур (74-91), а по натпреварот, тренерот на македонскиот тим говореше за средбата која се одигра во Бања Лука. „Прво сакам да му честитам на Шенчур за победата, тие немаа среќа до сега и скорот без ниедна победа се до

ТФТ поразен од „фенерџијата“ во второлигашката јадранска конкуренција!

ТФТ поразен од „фенерџијата“ во второлигашката јадранска конкуренција!

Нова променлива игра на ТФТ во второлигашкото јадранско натпреварување, овој пат против „фенерџијата“ Шенчур за нов пораз, овој пат број шест. Избраниците на Боро Смилковски беа совладани од тимот кој до оваа средба не знаеше за победа. Крајниот резултат беше 74-91. Костоски со 18 поени беше прв стрелец, зад него беше Батрик со 16 поени. Тимот од Тафталиџе

ТФТ и Пелистер засилени со нови кошаркари во поход кон АБА2 плејоф

ТФТ и Пелистер засилени со нови кошаркари во поход кон АБА2 плејоф

Македонските претставници во АБА2 лигата ТФТ и Пелистер продолжуваат со натпреварите во регионалната сцена. Скопскиот и битолскиот тим на четвртиот „балон“ силите ќе си ги одмерат со три тима, а за тоа ќе имаат и помош од нови засилувања. „Црно-белите“ кои денеска од 21 часот силите ќе си ги одмерат со Шенчур ќе може да сметаат на Давид Хогтон кој

ТФТ и Пелистер на гости кај Симиќ

ТФТ и Пелистер на гости кај Симиќ

По точно еден месец пауза, денеска продолжуваат натпреварите од АБА 2 лигата со четвртиот турнир во сезоната. Организатор и домаќин е Бања Лука, односно Кошаркарскиот клуб Борац чиј член е македонскиот репрезентативец Теодор Симиќ. Тој ќе ги пречека двата наши претставника ТФТ и Пелистер кои ја продолжуваат битката за пласман во плејофот од регионалното