притисни ентер »

Вучиќ му дава 24 часа рок на КФОР да реагира, ако не ќе ја прати војската на Косово

Вучиќ му дава 24 часа рок на КФОР да реагира, ако не ќе ја прати војската на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ во придружба на минситрите за одбрана и внатрешни работи Небојша Стефановиќ и Алекснадр Вулин како и високи воени преставници пристигнал во касарната во Рашка каде ги посетил единиците на војската и бил во обиколка на единицата на полициската жандармерија во Краљево. Вучиќ имал и состанок со претставници на Србите

Конфликтите во Косово започнаа пред 40 години, што е сменето оттогаш?

Конфликтите во Косово започнаа пред 40 години, што е сменето оттогаш?

Конфликтите во Косово започнаа пред 40 години, што е сменето оттогаш? Б.Б. Пред 10 секунди Принтксрин - Kosovo online Денешниот конфликт во северно Косово предизвика бројни реакции од сите страни вклучени во инцидентот, а тој е само еден од многуте вакви инциденти меѓу Косово и Србија во изминатите години. #Kosovo right now pic.twitter.com/CzUZeoRTnN

Не е еден, ДЕСЕТ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО КОСОВО, пукано од зад грб

Не е еден, ДЕСЕТ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО КОСОВО, пукано од зад грб

Десет Срби беа повредени, од кои двајца потешко, за време на конфликтот со специјалните единици на косовската полиција во Северна Митровица и Звечан, изјави директорот на болницата во Митровица Златан Елек. На прес-конференцијата во Северна Митровица, Елек рече дека најтешко повредените лица се мажи, едниот погоден од тап предмет во градите, и дека

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Инстаграм објави фотографија со која напиша дека ќе го одбрани српскиот народ на Косово и Метохија. Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Инстаграм објави фотографија со која напиша дека ќе го одбрани српскиот народ на Косово и Метохија. „Ми се чини дека секој човек со денови, месеци, понекогаш и години

Во Косово запален уште еден фитиљ, Вучиќ ветува победа

Во Косово запален уште еден фитиљ, Вучиќ ветува победа

Полицијата соопшти дека 10 полицајци и еден српски цивил се повредени за време на судирите. Осум Срби и Албанци беа уапсени (Фото: АП) Освен што обвини „некои запдани земји“ дека знаеле за денешниот инцидент во Митровица, Александар Вучиќ објави дека најмоќните земји во светот ќе бараат „исчезнување на Република Српска“ на пролет Тензиите меѓу Косово

Вучиќ: Ѝ реков на ЕУ да ја заузда Приштина, ако не може, ние ќе го сториме тоа

Вучиќ: Ѝ реков на ЕУ да ја заузда Приштина, ако не може, ние ќе го сториме тоа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска, за време на разговорите со Срби од Косово, во Рашка, дека му рекол на специјалниот претставник на Европската унија за преговорите меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, да ја „зауздаат Приштина и ако тие не се во можност – ние ќе ги зауздаме“, јави Бета. „Ми рекоа – работиме на тоа “, наведе