притисни ентер »

Три лече крем со нутела - Tres Leches
Три лече крем со нутела - Tres Leches

Три лече крем со нутела - Tres Leches

Фантастичен, фантастичен летен десерт. Дегустаторите беа воодушевени. Топло ви го препорачувам да го подготвите бидејќи е многу вкусен и декоративен. Начин на подготовка. Прво во ладна вода го ставаме желатинот да набари. Во касерола налеваме слатка павлака, млеко, кондензирано, засладено млеко и ванила. Загреваме на умерен оган со повремено мешање

Ванила торта со бисквити (без печење)

Ванила торта со бисквити (без печење)

Идеален десерт за летниве горештини. Во касерола на оган го ставаме млекото, го додаваме шеќерот, ванилата и пудинзите. Мешаме убаво да се растворат. Ја ставаме касеролата на умерен оган и вариме до згуснување со повремено мешање. Додека се лади кремот неколку пати го промешуваме за да не се формира коричка. Кога кремот е скоро изладен во танок млаз