притисни ентер »

(Рецепт) Манастирски ориз: Богато вариво кое може да замени секаков оброк со месо!
(Рецепт) Манастирски ориз: Богато вариво кое може да замени секаков оброк со месо!

(Рецепт) Манастирски ориз: Богато вариво кое може да замени секаков оброк со месо!

Ф еноменален рецепт со разен зеленчук Состојки : 1,5 шолја ориз, 1 главичка кромид, 1 поголема црвена или зелена пиперка, 10 црни маслинки, 1 морков, 2 лажици пире од домати, 1 помалечка тиквичка, 150 г печурки, 100 мл масло, 1 лажица суво нане. Подготовка : измијте го оризот во 7. води и исцедете го. Полијте го со врела вода во однос 1:2 и оставете

Суши од ориз со туна и кашкавал

Суши од ориз со туна и кашкавал

Ќерка ми сакала да направиме суши, но не сака листови од морски алги. Решивме да направиме суши без морски алги. Оризот убаво измијте го. Додадете 2 чаши вода и оставете 15 минути да одстои. Ставете да се вари со истата вода на силен оган додека не зоврие. Кога ќе зоврие, намалете на многу тивко, затворете со капаче и оставете 15 минути да се вари