притисни ентер »

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022
По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

По 12 етапи и над 8.000 километри низ пустина заврши Дакар Рели 2022

По 8.099 километри заврши релито Дакар со кое традиционално се отвора сезоната на авто и мото спортовите. Оваа пустинска маратонска авантура се возеше во Саудиска Арабија… Во автомобилската трка најбрз подобро кажано најкомпетитивен и најмудар беше Насер Ал-Атијах (je Nasser Al-Attiyah), возачот на тимот на Toyota Gazoo Racing, кој победи на Toyota