притисни ентер »

BMW на страната на Toyota кога станува збор за иднината на електричните автомобили
BMW на страната на Toyota кога станува збор за иднината на електричните автомобили

BMW на страната на Toyota кога станува збор за иднината на електричните автомобили

Пред само неколку дена, Toyota објави дека компанијата нема намера да ги насочуваат сите свои ресурси кон развој на електрични возила, за сега со слична позиција излезе уште еден голем производител – BMW. Според баварскиот концерн, напуштањето на моторите со внатрешно согорување е избрзано и може да ја преполови продажбата на автомобили. Изјавата на

Audi од 2026 без мотори со внатрешно согорување

Audi од 2026 без мотори со внатрешно согорување

Повеќето брендови на автомобили одамна започнаа со електрификација и постепено исклучување на моторите со внатрешно согорување, a некои само за неколку години и засекогаш ќе ги исфрлат од својата понуда.. Токму во оваа втора група на „авангардни производители“ се наоѓа производителот на премиума автомобили од Германија, Audi, што то, по се, се чини

Audi од 2026 нема да нуди нови конвенционални возила

Audi од 2026 нема да нуди нови конвенционални возила

Германскиот производител Audi сериозно вложува во својата електрична иднина, а од друга крои планови за своите модели со внатрешен мотор на согорување Audi во изминатите неколку месеци претстави цел асортиман на нови електрични автомобили, вклучително и модели како e-Tron GT, Q4 e-Tron и Q4 Sportback e-Tron, a според најновите планови, ова ќе биде

Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Се чини дека Аudi ќе го направи најбрзото престројување на целосно електрични модели и исклучување од понудата на моторите со внатрешно согорување. Најави дека веќе од 2026 година ќе престане да нуди автомобили со такви мотори. Според Sueddeutsche Zeitung, претседателот на управата на Audi, Маркус Дуесман, на останатите менаџери во компанијата им објавил

Ауди без бензинци и дизелаши од 2026 година

Ауди без бензинци и дизелаши од 2026 година

Сепак, се чини дека Ауди  ќе ја изврши најбрзата транзиција и ќе понуди исклучиво електрични модели во продажба. Германскиот автомобилски гигант Ауди претходно објави дека целосно престанаа да развиваат мотори со внатрешно согорување, а сега сите ги изненадија и со најавата дека од 2026 година, тие воопшто нема да нудат автомобили со мотори на бензин

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Познато кога Ауди ќе престане со производство на дизел и бензин мотори

Одреден е датум кога германската марка ќе престане да произведува нови бензински и дизел автомобили, а тоа е веќе во 2026 година. Според Ројтерс, веста ја објавил претседателот на одборот на Ауди, Маркус Дусман. Во Ауди сè почнува да се врти околу батериите … Електрификацијата изгледа неизбежна, па дури и Линколн изјави дека сите автомобили ќе имаат

Од Toyota велат дека е прерано целосно да се фокусираат на EV

Од Toyota велат дека е прерано целосно да се фокусираат на EV

Производителот на автомобили од Јапонија цврсто стои на својот став дека покрај електричните автомобили и тие со поинакви погон долго време ќе имаат своја улога на глобалниот пазар… Гамата на Toyota во следните 30 години ќе вклучува низа опции, освен електрични, потврдија раководните лица на компанијата на годишното собрание на акционери. „Прерано