притисни ентер »

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонгконг
САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонгконг

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонгконг

САД се „длабоко загрижени“ поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонгконг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија на автономијата на Хонгконг“ го доведува во опасност привилегираниот трговски статус што територијатаго

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

САД се „длабоко загрижени” поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонг Конг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија на автономијата на Хонг Конг” го доведува во опасност привилегираниот трговски статус што територијатаго

Стејт департментот повикува на внимателност при патување во Хонг Конг

Стејт департментот повикува на внимателност при патување во Хонг Конг

Стејт департментот денеска објави предупредување во однос на патувањата во Хонг Конг, повикувајќи на „зголемена внимателност поради граѓанските немири“. Воздушниот сообраќај денеска е обновен на аеродромот во Хонг Конг, кој беше затворен два дена откако беше окупиран од демонстрантите. Аеродромските власти во Хонг Конг објавија претходно денеска дека

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска ги повика властите во Хонг Конг да ги продолжат разговорите со демонстрантите, со цел да се најде мирно решение за тековната криза. „Ги повикувам сите страни, пред сè властите во Хонг Конг, да го продолжат дијалогот за да најдат мирно решение за кризата и да спречат ескалација на насилството”,

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

Белата куќа затворена поради сомнителен пакет САД се „длабоко загрижени“ поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонг Конг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија на автономијата на Хонг Конг“ го доведува во опасност

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска ги повика властите во Хонг Конг да ги продолжат разговорите со демонстрантите, со цел да се најде мирно решение за тековната криза. „Ги повикувам сите страни, пред сè властите во Хонг Конг, да го продолжат дијалогот за да најдат мирно решение за кризата и да спречат ескалација на насилството”,

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

САД загрижени поради движењето на кинески сили кон Хонг Конг

САД се „длабоко загрижени” поради движењето на кинеските воени и полициски формации долж административната линија меѓу Кина и Хонг Конг, соопшти денеска Стејт департментот. Во соопштението на Стејт департментот се истакнува дека „постојаната ерозија на автономијата на Хонг Конг” го доведува во опасност привилегираниот трговски статус што територијата

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Ле Дријан повикува на дијалог за решавање на кризата во Хонг Конг

Францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дријан денеска ги повика властите во Хонг Конг да ги продолжат разговорите со демонстрантите, со цел да се најде мирно решение за тековната криза. „Ги повикувам сите страни, пред сè властите во Хонг Конг, да го продолжат дијалогот за да најдат мирно решение за кризата и да спречат ескалација на насилството“,

Меркел: Потребно е да се најде мирно решение за Хонгконг

Меркел: Потребно е да се најде мирно решение за Хонгконг

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека е потребно да се најде мирно решение за ситуацијата во Хонгконг. – Мора да се направат сите напори за да се спречи насилството и рашение да се пронајде преку дијалог, рече Меркел пред новинарите. Според неа, дијалогот треба да се води врз основа на Основниот закон за Хонг Конг од 1997 година,

САД изразија загриженост поради движењето на кинеските трупи кон Хонг Конг

САД изразија загриженост поради движењето на кинеските трупи кон Хонг Конг

САД издадоа предупредување за патување во Хонг Конг, поради како што наведуваат нивната загриженост за движењето на кинеските воени сили во близина на границата на градот, кој е погоден од про-демократски протести во изминатите 10 недели. Еден ден откако претседателот Доналд Трамп зазема неутрален став за немирите, Стејт департментот денеска изрази