притисни ентер »

Бомбици со локум и сусам
Бомбици со локум и сусам

Бомбици со локум и сусам

Прво во нелеплива тава на умерен оган го тостираме сусамот. Додека е топол го додаваме во садот со локум, кој од топлината ќе омекни. Додаваме некоја капка лимон и по желба шеќер во прав. Месиме со рака до изедначување на смесата. Потоа со влажни раце формираме бомбици. Ги декорираме со растопено чоколадо.