притисни ентер »

ЧОКОЛАДНА ТОРТА со ТИКВИЧКИ! Необично и ВКУСНО уживање!
ЧОКОЛАДНА ТОРТА со ТИКВИЧКИ! Необично и ВКУСНО уживање!

ЧОКОЛАДНА ТОРТА со ТИКВИЧКИ! Необично и ВКУСНО уживање!

Пред вас е многу невообичаена, но секако вкусна торта од чоколадо со тиквички. Ќе бидете воодушевени! Потребни состојки: 2 јајца три четвртини чаша јогурт четвртина чаша масло 2 лажички екстракт од ванила 2 чаши брашно 2 чаши шеќер половина чаша какао една и пол лажички цимет лажичка прашок за пециво лажичка сода бикарбона лажичка сол 2 чаши рендана

Колач со крем и банани

Колач со крем и банани

Потребни состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од ванила 5 лажици шеќер 300 г кекси 1 чаша кисела павлака (200 г) 200 г путер или маргарин 2-3 раце чоколадни трошки или рендано чоколадо 2-3 банани 200 мл слатка павлака 200 г чоколадо Начин на подготовка: Од литар млеко одвојте малку, а остатокот ставете го во тенџере на оган да се загрее. Во малиот

Колач со крем и банани

Колач со крем и банани

Потребни состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од ванила 5 лажици шеќер 300 г кекси 1 чаша кисела павлака (200 г) 200 г путер или маргарин 2-3 раце чоколадни трошки или рендано чоколадо 2-3 банани 200 мл слатка павлака 200 г чоколадо Начин на подготовка: Од литар млеко одвојте малку, а остатокот ставете го во тенџере на оган да се загрее. Во малиот

Торта „Гнездо со јајца“

Торта „Гнездо со јајца“

Најпрво направете го кремот. 1. Одвојте малку од млекото и во него растворете ги пудинзите. 2. Ставете го другото млеко заедно со шеќерот да зовријат. 3. Сварете го пудингот и оставете го да се излади. 4. Изматете го путерот и постепено, додавајќи од пудингот, направете крем. 5. Поделете го кремот на два дела, 2/3 и 1/3. 6. Изматете ја слатката павлака

Велигденски зајчиња: Неодолив рецепт за сите генерации

Велигденски зајчиња: Неодолив рецепт за сите генерации

Освен што е вкусен и лесен за правење, овој десерт изгледа и премногу интересно. Подгответе велигденски зајчиња и развеселете го целото семејство! Потребни состојки: – 1 2/3 шолја брашно – 1 лажица прашок за пециво – 1/4 лажичка сода бикарбона – 1/4 лажичка сол – 1 шолја шеќер – 1/2 шолја павлака – 1/2 шолја млеко – 1 лажичка екстракт од ванила – 3/4

Наједноставниот колач со јаболка: Совршен вкус што ќе ве маѓепса!

Наједноставниот колач со јаболка: Совршен вкус што ќе ве маѓепса!

Состојки: *мерката е шолја од 2 дцл 3 јајца 5 шолји шеќер 3 шолји масло 7 шолји брашно 1 шолја мелени ореви или лешници 1 кесичка сода бикарбона 4 поголеми јаболка (околу 480 г) 2 лажички цимет или ванилин шеќер 4 лажици џем од кајсии, слива или по ваш избор За премачкување: 5 лажици џем 1 шолја мелени ореви или лешници Приготвување: Одвојте ги белките

Празнична торта со моркови

Празнична торта со моркови

Традиционалната англиска торта од моркови содржи свежо рендани моркови измешани во смесата за тортата. Модерните торти обично се премачуваат со фил од топено сирење измешано со шеќер, инаку во минатото само се наросувале со шеќер во прав. Оваа англиска торта потекнува уште од 16 век и првично тоа бил морков полнет со месо како и многу од состојките