притисни ентер »

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја
Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале. Во тек е операција за евакуација во рудникот, пришто спасени се 70 рудари. „Според прелиминарните податоци, голем број работници

Загинаа 11 рудари во Сибир

Загинаа 11 рудари во Сибир

Единаесет рудари загинаа а уште 45 други се повредени откако беа заробени по пожар кој избувна во четвртокот утрото во рудник за јаглен во регионот Кемерово, во руски Сибир, соопштија локалните власти. По несреќата стотина рудари, од вкупно 285 кои во тој момент биле под земјата, останале заробени. Веднаш била започната операција на евакуацијa од рудникот

Загинаа 11 рудари во Сибир

Загинаа 11 рудари во Сибир

Единаесет рудари загинаа а уште 45 други се повредени откако беа заробени по пожар кој избувна во четвртокот утрото во рудник за јаглен во регионот Кемерово, во руски Сибир, соопштија локалните власти. По несреќата стотина рудари, од вкупно 285 кои во тој момент биле под земјата, останале заробени. Веднаш била започната операција на евакуацијa од рудникот

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Спасувачките екипи биле испратени во рудникот по дојавата дека се појавил чад на длабочина од 250 метри. Иако нема потврда дека имало експлозија или пожар во рудникот, Министерството за кризни состојби соопштило дека чадот ги попречува спасувачките напори. Во моментот на инцидентот во рудникот имало 285 луѓе, а повеќе од 200 биле евакуирани. Кузбас

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Спасувачките екипи биле испратени во рудникот по дојавата дека се појавил чад на длабочина од 250 метри. Иако нема потврда дека имало експлозија или пожар во рудникот, Министерството за кризни состојби соопштило дека чадот ги попречува спасувачките напори. Во моментот на инцидентот во рудникот имало 285 луѓе, а повеќе од 200 биле евакуирани. Кузбас

Пожар во рудник за јаглен во Сибир, најмалку 11 загинати

Пожар во рудник за јаглен во Сибир, најмалку 11 загинати

Најмалку 11 луѓе загинаа, а 43 се повредени во експлозија предизвикана од пожар во рудник за јаглен во регионот Кемерово во Сибир, додека 49 рудари се уште се заробени под земја, соопштија денеска руските власти. Гувернерот на регионот Кемерово, Сергеј Цивиљев, рече дека „нема комуникација“ со оние кои останале под земја. Чадот оневозможува спасувачките

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Трагедија во руски рудник: Најмалку 11 загинати и над 40 хоспитализирани рудари

Спасувачките екипи биле испратени во рудникот по дојавата дека се појавил чад на длабочина од 250 метри. Иако нема потврда дека имало експлозија или пожар во рудникот, Министерството за кризни состојби соопштило дека чадот ги попречува спасувачките напори. Во моментот на инцидентот во рудникот имало 285 луѓе, а повеќе од 200 биле евакуирани. Кузбас

Четириесет и пет рудари заробени под земја во Русија

Четириесет и пет рудари заробени под земја во Русија

Четириесет и пет рудари се останати заробени под земја по пожар во рудникот за јаглен во руската област Кемерово во Сибир, соопшти денеска регионалниот истражен комитет. „Во тек е операцијата на евакуација на рударите од рудникот ’Листвијажнаја’ и досега на површина се извадени 70 рудари“, соопшти Комитетот. „Според прелиминарните податоци, голем број

Рударска несреќа во Сибир, 49 рудари заглавени под земја

Рударска несреќа во Сибир, 49 рудари заглавени под земја

Во голема рударска несреќа во Сибир загинаа најмалку шест луѓе, а 49 се уште под земја, со нив не постои контакт. Во рудник за јаглен во западниот дел од Сибир се случи експлозија во која животот го загубиле шест рудари, а повеќемина се повредени. Во јамата уште се наоѓаат 49 рудари, со кои засега не постои контакт, соопшти гувернерот на областа Кемерово,

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Пожар во руски рудник: Најмалку 11 загинати, десетици се затрупани под земја

Четириесет и пет рудари останаа заробени по пожар во рудник за јаглен во областа Кемерово во рускиот Сибир, соопшти регионалниот истражен одбор. Според најновите податоци, најмалку за 11 лица досега е познато дека загинале. Во тек е операција за евакуација во рудникот, пришто спасени се 70 рудари. „Според прелиминарните податоци, голем број работници