Сити за полувреме го реши Брајтон

Фудбалерите на Манчестер Сити убедливo славеа на гостувањето кај Брајтон со 4:0 (3:0) во натпревар од 29. коло на англиската Премиер лига. Актуелните шампиони сите дилеми околу победникот ги решија во првото полувреме и тоа во интервал од 17 минути кога постигнаа три гола. Кевин де Брујне го постигна првиот гол во кариерата со глава во 17. минута,

На Сити не му треба Халанд за да ги гази противниците

Манчестер Сити ја продолжи победничката серија во Премиер-лигата со импресивно издание на гостувањето против Брајтон (0-4), дуел што „граѓаните“ го одиграа шампионски, доминираа од почеток до крај и јасно покажаа зошто важат за главни фаворити за титулата во Премиер-лигата и оваа сезона. Неиграњето на Ерлинг Халанд повторно не беше никаков проблем

Манчестер сити убедливо го совлада Брајтон, Фил Фоден двоен стрелец

Манчестер сити во заостанатиот натпревар од 29 коло во Премиер лигата на гости убедливо со 4:0 го совлада Брајтон . Сите дилеми околу победникот беа решени уште во текот на првото полувреме, гол серијата ја започна Де Брујне во 17 минута по асистенцијата на Вокер. Двоен стрелец беше Фоден во 26 и 34 минута од средбата, асистент на вториот погодок беше

Чудо во Премиер-лигата: Де Бруине даде гол со глава

Кевин де Бруине е еден од најдобрите фудбалери во последните десетина години во Премиер-лигата, најзаслужен за доминацијата на Манчестер Сити во елитното англиско друштво, а интересно е што белгискиот плејмејкер сето ова време (во Сити е од 2015, а претходно две сезони настапуваше и за Челси) немаше постигнато ниту еден гол со глава. Се до вечерва,

Манчестер Сити со убедлива победа до големи три бода од гостувањето кај Брајтон!

Манчестер Сити одигра доминантен меч кај Брајтон, победи со убедливи 4-0 и освои три бода кои им се исклучително важни во трката за шампионската титула. Тимот на Пеп Гвардиола лесно го преброди гостувањето кое на хартија изгледаше дека може да биде незгодно. Манчестер Сити поведе уште во 17. минута со гол на Де Брујне, а потоа следуваа два гола на