притисни ентер »

РФМ пресече: Ракометната Супер лига ќе остане со осум странци
РФМ пресече: Ракометната Супер лига ќе остане со осум странци

РФМ пресече: Ракометната Супер лига ќе остане со осум странци

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), ги усвои барањата на Вардар и на  Пелистер да не се намали бројот на дозволени странски играчи по натпревар, во домашната Суперлига. Иако беше планирано од постојните осум, за следната сезона бројот на странци во една екипа да се намали на шест, сепак РФМ денеска реши да ја укине таа промена

Маџовски: Добро е што имаме ден одмор, ќе одиме на победа против Вардар

Маџовски: Добро е што имаме ден одмор, ќе одиме на победа против Вардар

Ракометарите на Еурофарм Пелистер изборија финале во Купот на Македонија со рутинска победа над Бутел Скопје . За титулата пелистерци ќе водат борба со Вардар 1961. Македонското ракометно дерби го најави Бојан Маџовски . „Добро е што имаме еден ден одмор. Тоа ќе биде натпревар на кој ќе треба да излеземе и да го дадеме максимумот. Очекуваме како и

Следната сезона - осум странци

Следната сезона - осум странци

Намален критериум за ангажирање на странски играчи, бројката ќе биде осум. Управниот одбор на РФМ го прифати барањето на екипите на Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер и нема да има намалување на бројот на странски играли. Осум странски играчи ќе можат следната сезона да играат во клуб во Македонија, а критериумот е спуштен. Пет странци мора да се репрезентативци,

РФМ го прифати предлогот на Еурофарм и Вардар за бројот на странски играчи

РФМ го прифати предлогот на Еурофарм и Вардар за бројот на странски играчи

Ракометната федерација на Македонија денес со одлука на Управниот одбор го потврди правилото за бројот на странски играчи за следната сезона во домашното првенство. Од РФМ пренесуваат дека го прифатиле барањето на Еурофарм Пелистер и Вардар 1961, бројот на странски играчи да остане ист и во текот на следната сезона. Тоа значи дека во секој прволигаш

Нема да има намалување на бројот на странци во Суперлигата

Нема да има намалување на бројот на странци во Суперлигата

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија, реши да го прифати барањето на двата најдобри клуба Вардар и Пелистер, да не се намали бројот на дозволени странски играчи по натпревар, во домашната Суперлига. Иако беше планирано од постојните осум, за следната сезона бројот на странци да изнесува шест, сепак РФМ реши да ја укине одлуката.

РФМ го прифати предлогот на Еурофарм и Вардар за бројот на странски играчи

РФМ го прифати предлогот на Еурофарм и Вардар за бројот на странски играчи

Ракометната федерација на Македонија денес со одлука на Управниот одбор го потврди правилото за бројот на странски играчи за следната сезона во домашното првенство. Од РФМ пренесуваат дека го прифатиле барањето на Еурофарм Пелистер и Вардар 1961, бројот на странски играчи да остане ист и во текот на следната сезона. Тоа значи дека во секој прволигаш

Нема намалување на бројот на странци во ракометната Суперлига

Нема намалување на бројот на странци во ракометната Суперлига

Управниот одбор на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), ги усвои барањата на Вардар и на  Пелистер да не се намали бројот на дозволени странски играчи по натпревар, во домашната Суперлига. Иако беше планирано од постојните осум, за следната сезона бројот на странци во една екипа да се намали на шест, сепак РФМ денеска реши да ја укине таа промена

РФМ го прифати барање на Вардар и Е.Пелистер за бројот на странски играчи

РФМ го прифати барање на Вардар и Е.Пелистер за бројот на странски играчи

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од РК Еурофарм Пелистер и РК Вардар 1961 за бројот на странски играчи да остане непроменет односно како и во тековната сезона 2021/22. „УО на РФМ постапи согласно Член 35 од Статутот поради итност на донесување на одлуки согласно Член 3 точка 11 “Одлука без

Прифатено барањето на Е. Пелистер и Вардар околу бројот на странски играчи

Прифатено барањето на Е. Пелистер и Вардар околу бројот на странски играчи

Прифатено барањето на Е. Пелистер и Вардар околу бројот на странски играчи Ф.К. Пред 40 секунди И следната сезона бројот на странци ќе изнесува осум/Фото: Слободен печат/Драган Митрески Иако се најавуваше намалување на бројот на дозволени странски ракометари по натпревар (од осум на шест), во македонската Суперлига , тоа нема да се случи. Управниот

РФМ го прифати барање на Вардар и Е.Пелистер за бројот на странски играчи

РФМ го прифати барање на Вардар и Е.Пелистер за бројот на странски играчи

Управниот Одбор на Ракометната Федерација на Македонија донесе Одлука по пристигнато барање од РК Еурофарм Пелистер и РК Вардар 1961 за бројот на странски играчи да остане непроменет односно како и во тековната сезона 2021/22. „УО на РФМ постапи согласно Член 35 од Статутот поради итност на донесување на одлуки согласно Член 3 точка 11 “Одлука без